Институтът за пазарна икономика представи днес индекса на икономическа свобода, изготвен от Heritage Foundation и The Wall Street Journal. За презентацията у нас пристигна Тим Кейн, ръководител-редактор на екипа на тазгодишния индекс.

Тази година в изданието за индекса на икономическа свобода България има своя страница - 117 стр.

В класацията на 157 държави обаче, като цяло България се намира сред средата на списъка със 62% икономическа свобода и така се нареждаме в групата на Никарагуа, Перу, Свазиленд.

След нас обаче в класацията с по-нисък индекс са държави като Гърция, Румъния, Полша, Турция и Русия.

На първо място е Хонконг с 89,3% индекс на икономическа свобода, следват я Сингапур и Австралия, едва на 6-то място в класацията на ТОП 10 е първата европейска държава - Великобритания. На последно място в класацията е Северна Корея.

Тази класация помага на инвеститорите да се ориентират в коя от държавите би било най-лесно да отворят свой бизнес и разбира се да го развиват, коя дава най-голяма сигурност на бизнеса.

12 от ТОП 20 на най-свободните икономики в света са европейски.

Къде е България според 10-те показатели, които формират индекса на икономическа свобода?

  1. Бизнес свободата (за колко време може да се регистрира фирма) ни нарежда на 62- ро място от 157 страни
  2. Според показателя Свобода на търговията сме в дъното, въпреки че вече сме в ЕС
  3. По Фискална свобода България е на най-предно място, тъй като за формиране на този показател са взети данните от 2005 г, когато данък печалба е бил 15% и е ползвана най-високата ставка от данъка за подоходното облагане. Тук не се включват социалните осигуровки.
  4. Свобода от правителството- много назад по този показател е България в класацията. Този показател включва какви са правителствените разходи, колко иззема то от гражданите и от бизнеса и колко харчи. Оказва се, че нашето правителство отнема повече от гражданите и бизнеса, отколкото е предвидило за изразходи - бюджетния излишък. В този показател се включват и все още неприватизирани държавни предприятия.
  5. Парична свобода - на 93 място. Този показател се формира от нивата на инфлацията и контрола на цените, като неблагоприятния резултат идва от размера на инфлацията за последните 3 години.
  6. По инвестиционна свобода България е на 43-място, което се приема като добра оценка.
  7. Финансова свобода - има добри показатели, заради валутния борд, който обуславя добрата ни позиция и изключва възможността за активни операции от страна на Централната банка. Тук се наблюдава и факторът дали все още има държавни банки, когато е правена класацията в България е имало все още 2 такива.
  8. Правата на собственост- един от най-проблемните пунктове в България. Хората нямат тази сигурност, чувстват се заплашени и не инвестират, а това поражда разходи.
  9. Свободата от корупция - нисък резултат, един от най-големите проблеми на страната, в дъното на класацията.
  10. Свобода на труда (нов показател)- намираме с в първите 50 страни. Един от основните фактори, за да е страната ни толкова напред е фактът, че лесно може да се освободи работника и лесно да си намери ново работно място, работодателят няма големи разходи при освобождаване на работника и не се чувства застрашен, че трябва да запази работното му място. У нас има извършени промени, които действат положително, но не са достатъчно за да е свободен пазарът на труда.

Минималната работна заплата представлява едва 45% от средната работна заплата за страната, което ни поставя по средата в класацията по заплати. Твърди се, че тя се въвежда за достойно съществуване на хората с минимални възможности.

Факт е обаче, че колкото е по-голяма икономическата свобода, толкова по-малка е безработицата, работодателите откриват повече работни места, а населението има по-високи доходи.