Бездействие и късмет тласкат икономиката на Германия напред
14.01.2007 13:03:35
Постът на финансовия министър не е най-мечтаната професия в кабинета на ФРГ. Бившият първи финансист на Германия Ханс Айхел определено има какво да каже по въпроса. Но за приемника му Пеер Щайнбрюк вчера бе един добър ден. Не само защото съобщи за нови задължения през 2006 на най-ниско ниво от пет години насам. А защото - отново за пръв път от пет години - границата на дефицита по договора в Маастрихт е спазена. И то чувствително.
Обаче финансовият министър, който приписа блестящите резултати на „успешната стратегия на Голямата коалиция", не е допринесъл много за този успех. Стратегията на коалицията се състои от два базови елемента: от правене на нищо и от късмет. Подемът на конюнктурата изненада правителството.
Приходите от данъци потекоха по-бързо, отколкото политиците бяха в състояние да изхарчат парите. И оттук дойде новата задлъжнялост на правителството с 10 млрд. евро по-малко, без „харчовете" да са спаднали и с един евроцент.
Тъй като през 2007 ДДС в Германия бе повишен, нови милиарди ще потекат в касата на Федералното правителство. Щайнбрюк най-вероятно ще се представи още по-добре през тази година. При това бюджетът би могъл да бъде „вързан" и без увеличаване на данъка. Но Коалицията избра по-лесния път и предпочете да си набави липсващите пари от джоба на гражданите.
MITTAG
на 15.01.2007 в 16:41:48 #2Има една детска книжка, в която се разказва за един генерал, който станал прочут, защото обичал да си поспива. И когато нападнали враговете, той спял и съответно войниците не получили заповед за отстъпление и победили. Така че бездействието, струва ми се, е една доста добра стратегия, ако можем да вярваме на Лао и Сун Дзъ. Че така а късметът - той е с богатите. Не са само "причина - следствие" нещата - затова германците говорят и за конюнктура.
pallini
на 15.01.2007 в 00:28:32 #1"Мотора" на ЕС, Германия, нито бездейства, нито късмета и е по-голям от този на Италия например. Всичко се крие в бурното развитие на Света в момента. Даже и в България, колкото и обикновенния човек да не забелязва, макро икономическите показатели сочат едно невиждано за БГ развитие. В целия Свят икономиките дърпат към нови рекорди и това обяснява успеха на Германия въпреки скъпото евро. Нека само разлистиме износната листа на Германия и всичко ще си дойде на местото.Това са машини, технологии, тежка жимия, електроника, кораби и оборудване за болници и какво ли не от този род. Американските икономисти умно дръпнаха долара надолу и износа им тръгна. Разнищването на този въпрос иска време и не е за мнение по форуми, но най-важното е, че всички фактори бяха в полза на Германия-големия пазар Русия, с много пари от скъпия нефт, азиатските икономики, гладни за машини и технологии ,например стоманодобивната промишленост на Индия, въоръжаването на НАТО и новите членове и не на последно место, разширяването на ЕС, където по принуда жадните за прогрес предприемачи трябваше да приемат високите изисквания на ЕС за качество и новопостроените фабрики се оборудват предимно с немска техника. Вътре в Германия отлаганите, например, ремонти на тецове, фабрики и кораби, вече не търпят отлагане, което завъртя вътрешното търсене на резервни части, което от своя страна отвори нови работни места за уволнените при икономиите техници и т.н. Наивно е да се гледа на нещата според заглавието на статията и ако това го е казал някой немски вестник, просто са се пошегували, защото германеца се научи да не е надменен и да се смее и над себе си. Иначе си остава човек, на който може да се разчита.