Остава по-малко от година до деня, в който Великобритания официално ще напусне Европейския съюз. Наближаването на този повратен момент провокира различни реакции, които не се ограничават само до Острова или Европейския съюз.

Исландия да разгледа внимателно отношенията си с останалата част от континента, които имат десетилетна история. Островната държава смята да преразгледа членството си в Европейското икономическо пространство (ЕИП), което й предоставя достъп до доходоносния единен пазар на ЕС.

Brexit може да доведе до нов статут на Гибралтар

Brexit може да промени съдбата на спорна територия

Мадрид и Лондон може да се разберат за общото управление

Великобритания е вторият най-голям търговски партньор на Исландия, която е загрижена за предстоящия Brexit и иска да оцени потенциалното му отражение върху своята търговия, както и да има по-голяма воля в решенията на ЕИП.

"Великобритания е един от стълбовете на Европейския съюз и един от нашите най-важни търговски партньори. Brexit има значение за цяла Европа и за нас", заяви Олафур Ислефсон от опозиционната Народна партия.

Brexit доведе до скок в желанието на датчаните да останат в ЕС

Brexit доведе до скок в желанието на една страна да остане в ЕС

Над половината от жителите й подкрепят еврочленството

Brexit създава особено предизвикателство за малките държави като Дания и Исландия, които разчитат на Великобритания, за да защитават свободната търговия и да се противопоставят на т.нар. "кооперативна хегемония над Европа" на ​​Франция и Германия, твърди проучване на скандинавските политолози Балдур Торхалсон и Андерс Вивел.

Исландия 2.0

Исландия претърпя дълбока трансформация след присъединяването си към ЕИП в началото на 90-те години на миналия век, като икономиката й сега се възползва от бум на туризма, след като преживя срива на най-големите банки в страната през 2008 г.

Ислефсон смята, че е крайно време за преглед, като последният се осъществи през 2007 г. "Идеята е да имаме задълбочена и обективна платформа в Исландия за обсъждане на Европа", каза той.

Туристите буквално заливат Исландия. Как ще се справи тя?

Туристите буквално заливат Исландия. Как ще се справи тя?

Страната приема 7 пъти повече туристи от местното си население

Едно от най-големите противоречия между Рейкявик и Брюксел е свързано с т.нар. Трети енергиен пакет, чиято цел е да консолидира общия европейски пазар на електроенергия и газ. Местните критици се опасяват, че пакетът ще отслаби контрола на Исландия върху природните ресурси и ще отстъпи повече правомощия на европейските регулатори.

Управляващата коалиция изрази резерви относно новите правила, които ще бъдат гласувани в исландския парламент в началото на юни. Ако депутатите отхвърлят енергийните правила, това би поставило исландското членство в ЕИП в сериозна опасност.

Бизнес класа

Разбира се, Исландия не се готви да напусне Европейското икономическо пространство. Външният министър Гудлаур Тор Тордарсон заяви, че страната може да спечели много, придържайки се към настоящото споразумение.

Кои европейски държави ще пострадат най-много от "твърд" Brexit?

Кои европейски държави ще пострадат най-много от "твърд" Brexit?

Най-тежък удар ще понесат основните търговски партньори на Лондон

Според Тростур Олафсон, икономист, който консултира министерството на външните работи, когато Исландия договори членството си в ЕИП, законодателите, които са критични към ЕИП, просто използват Brexit като претекст.

Олафсон също подчертава, че присъствието на общия пазар на ЕС е изгодно за страната и припомня, че всички промени първо трябва да бъдат договорени от всички държави-членки в зоната за свободна търговия.

"Участието в ЕИП е като да седите в бизнес класа на европейския пазар. Напускането ще бъде много лоша идея", заяви той.