Ако планът бъде финализиран от администрацията и приет от Конгреса, това ще отбележи първото сериозно действие от страна на президента Буш за справяне с икономическото забавяне. Досега президентът се бе насочвал предимно към пазара на имоти и хаоса на Уолстрийт, причинен от колапса на пазара на събпрайм ипотеки.
Социологическите допитвания показват, че гласоподавателите са дълбоко загрижени за икономическото си състояние. В следствие на това администрацията, демократите в Конгреса и кандидатите за президентския пост се надпреварват със своя отговор.
На пресконференцията си вчера Буш каза, че „наблюдава много внимателно и се прислушва към различни идеи относно какво може и какво не може да се случи".
Говори се, че президентът предвижда данъчна отстъпка от $500 на човек за да се насърчи потреблението. Ще бъдат променени данъчните закони, което ще позволи на компаниите да извадят от данъчната основа значителен дял инвестиции в оборудване. Очаква се пакетът с икономически стимули да бъде подготвен преди 28 януари.
Двете предложени мерки напомнят тактиката, с която Буш се бореше с икономическото забавяне в първите години, когато зае поста си. През 2001, когато икономиката бе в рецесия, финансовото министерство изпрати на две трети от американските домакинства чекове на стойност от $300 до $600 в период на десет седмици. Това бяха плащания по данъчни намаления със задна дата, по-точно за намаляване на най-ниската данъчна категория от 15% на 10%.
През 2002 Конгресът по настояване на Буш даде право на компаниите да ползват намаления за 30% от стойността на инвестиционното оборудване. Следващата година Конгресът повиши т.нар. бонус - амортизация до 50% докато тя бе преустановена в края на 2004.
Има опасност президентът да си отиде, оставяйки икономиката в кризисно положение. Миналата седмица департаментът по труда съобщи за 5% безработица през декември, предният месец тя бе 4.7%. Икономисти вътре и извън правителството се притесняват, че падащите цени на жилищата и нарастващият брой отсрочени плащания по ипотеки ще накарат потребителите да намалят консумацията си и ще вкарат икономиката в рецесия. Въпреки че в третото тримесечие икономиката е нараствала почти с 5%, икономистите предвиждат, че постижението за последните три месеца на 2007 ще е далеч по-ниско.
Демократите от Камарата на представителите и Сената работят върху съвместно предложение за справяне с икономическите трудности. Ще се засегнат въпроси за данъците и за потребителските разходи. Според сенатор от демократите, Буш не разглежда стимулите свързани с домакинските разходи и ще бъде трудно да се преговаря с него по този въпрос.
Кандидатът за президент Барак Обама предложи данъчен кредит от $500 на човек или $1,000 на семейство. Предложението, излизащо от лагера на Хилари Клинтън, е за увеличен пакет потребителски разходи до $75 млрд.
Някои икономисти заявяват, че най-добре е да се остави борбата с рецесията на Федералния резерв. Но Мартин Фелдщайн, икономически съветник по времето на Рейгън, настоява администрацията и Конгреса да излязат с пакет от стимули, но да изчакат да го сторят, докато икономиката не регистрира три последователни месеца на спад в заетостта в частния сектор.
Либералният център за бюджетни и политически приоритети пък излиза с предложението в случай на рецесия администрацията да пъхне пари в ръцете на тези хора, които имат най-голяма нужда и желание да ги харчат. Удачни мерки според тези експерти са федерални помощи за правителствата на щатите, индивидуално определяни данъчни отстъпки, талони за храни, увеличаване на помощите при безработица.
А вчера Буш отново поиска от Конгреса да удължи щедрите данъчни намаления, които изтичат в края на 2010. „Във времена на несигурност Конгресът трябва да изпрати послание, че няма да ви вдигнем данъците през следващите три години".