Държавата играе все още ключова роля в икономиката на страната ни, като е собственик на 50% от общо 249 търговски дружества. Именно тези предприятия формират около 10% от Брутния вътрешен продукт на страната и са „виновници" за същия процент от заетостта у нас.

Но държавните предприятия у нас се намират в изключително затруднено финансово положение, като техните задължения към края на септември възлизат на около 9,8 млрд. лева. Около 5 млрд. лева от тези дългове са краткосрочни.

Вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева, зам.-министърът на финансите Людмила Елкова, синдикалисти, както и представители на ръководствата на държавните предприятия насочиха заедно днес погледа си към добрите механизми за управление на държавните дружества и техните проблеми на форум "Регулаторна рамка и политика на управление в държавните предприятия с над 50% държавно участие", съобщава news.bg.

Зам.-министърът на финансите описа с числа състоянието на държавните компании, като подчерта, че през настоящата години положителен е резултатът от дейността на 127 компании, които генерират приход за първите девет месеца на 2013 година от около 480 млн. лева. Не липсват обаче и загуби, като 92 дружества губят общо 262 млн. лева.

Първото място на секторите, в които има най-голямо държавно участие, е отредено за енергетиката. Там се отчита значително влошаване на състоянието на държавните енергийни фирми, липсват парични средства и е тяхната стабилност е поставена под риск.

Вторият "държавен" сектор е транспортът. Именно в железопътния транспорт, според зам.-министър Елкова, е необходимо извършване на преструктуриране на държавните дружествата, което да спомогне за изчистване на текущите им задължения.

"Не е тайна, че БДЖ е в изключително тежко състояние, тъй като през последните четири години не е обслужен нито лев от задълженията на дружеството. Това затруднява и плащанията на БДЖ към НКЖИ, което също е проблем", призна още зам.-министърът на финансите.

Тя призова и за това държавното дружество "Български пощи" да предприеме мерки с цел избягване на още по-голямо влошаване на финансовото състояние.

Държавните фирми във ВиК сектора също не се намират в "цветущо" парично състояние. Виновник за това са самите потребители на сектора, като данните говорят, че 20% от клиентите на водния сектор не плащат задълженията си. Друг проблем са и технологичните загуби на вода.

Несигурност, ограничени ресурси за инвестиции, чести смени в управлението, неясни обществени цели, колеблива дивидентна политика от страна на държавата, качествата на бордовете, липсата на истински обществен контрол върху дейността и недостатъчната прозрачност на управлението са основните проблеми на всичките 249 държавни търговски дружества.

"Само този, който е управлявал държавно предприятие, знае колко е трудно да се управлява държавно предприятия", заяви от своя страна вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева. Тя призова за това да се погледне стратегически към това как държавният сектор да стане по-работещ и по-ефективен.

"Не трябва да бъдат пропуснати и социалните функции, заради които всъщност тези компании са държавни", смята още Бобева.