Глобалните инвестиции в енергийния преход трябва да се увеличат четворно, за да се изпълнят ангажиментите, заложени в Парижкото споразумение за климата. Това обявиха от Международната агенция за възобновяема енергия, цитирани от "Ройтерс".
Цифром и словом: Инвестициите във ВЕИ достигнаха до рекордните 1,3 трлн. долара през миналата година, но, за да се ограничи затоплянето до 1,5 градуса над прединдустриалните нива, ще са нужни по $5 трлн. на година, категорични са експертите.
Иначе казано, около 35 трлн. долара трябва да бъдат инвестирани в енергийния преход до 2030 г.
Парите трябва да отидат за енергийна ефективност, електрификация, разширяване на мрежите и повишаване на тяхната гъвкавост. Така капацитетът на ВЕИ в глобален мащаб би нараснал от 3000 GW в момента до над 10 000 GW.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Неравномерно развитие: От Международната агенция за възобновяема енергия призовават за по-добро разпределение на мощностите между развитите и развиващите се страни. В момента две трети от новите проекти са в Китай, ЕС и САЩ, докато в Африка са само 1%. Затова и не е изненада, че там тецовете на въглища са сред основните производители на ток.
Според директора на агенцията Франческо ла Камера е нужна "фундаментална промяна в подкрепата за развиващите се страни, която да постави по-голям акцент върху достъпа до енергия и адаптирането към климата". По думите му финансовите институции трябва да насочат повече средства за проекти в сферата на енергийния преход и то при по-добри условия.
Смело предложение: Агенцията предлага планираните инвестиции в изкопаеми горива - 1 трлн. долара годишно в периода до 2030 г., да бъдат насочени към ВЕИ.
От друга страна: Дълго време изглеждаше, че големите имена от традиционната енергетика като BP, Shell и Exxon могат да се окажат главни действащи лица в енергийния преход чрез подкрепата им за различни "зелени" проекти. С промяна в глобалната икономическа ситуация това вече изглежда предимно като добро пожелание.
Големите нефтени компании свиват или най-малкото не разширяват значително своите ВЕИ инвестиции, като едни обясняват това с ниската им възвръщаемост, а други - с натиск от страна на акционерите им за по-силно представяне в традиционните бизнеси, където имат конкурентно предимство.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на ProCredit Bank, LIDL, училище "Дени Дидро", Zagorka, Сердика Център, Cargotec, RÖFIX, Solvay Sodi, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, UniCredit Bulbank.