Над десетилетие обеднелият Еквадор се стреми да съживи отслабващата си петролна индустрия. Решението на Вашингтон да забрани вноса на енергия от Русия след инвазията в Украйна донесе спекулации, че Еквадор, който има петролни запаси от над 8 милиарда барела, може да запълни празнината в доставките, пише Oilprice.

От 2021 г. рафинериите в САЩ пресмятат дали Еквадор може да доставя "тежък" суров петрол (продукт с висока вискозитет и гъстота), който много от техните съоръжения могат да преработват. Според Bloomberg, американските рафинерии Valero и Marathon, както и мултинационалната Shell са провели срещи с националната петролна компания на Еквадор Petroecuador, за да осигурят доставки на суров петрол за своите операции. Това предизвика значителен оптимизъм за Еквадор и за това че страната най-накрая ще успее да привлече чуждестранен капитал, необходим за съживяване петролната си индустрия.

Това е голяма стъпка за възстановяване на икономиката на страната, потънала в дългове, която беше силно засегната от пандемията от COVID-19, свивайки се със 7,8% през 2020 г.

Китай се отказа от сключване на нови договори за доставки на петрол от Русия

Китай се отказа от сключване на нови договори за доставки на петрол от Русия

Страната е най-големият купувач на руски петрол

Неконтролираната корупция, особено през десетилетието на управлението на бившия президент Рафаел Кореа, беше сред възпиращите фактори за чуждестранните инвестиции.

След десетилетие на пренебрегване на индустрията властта предприе поредица от амбициозни реформи, насочени към възстановяване на петролната индустрия на Еквадор. Това включваше съществени промени, които да привлекат частни инвеститори. Ключова реформа беше въвеждането на споразумения за споделяне на продукцията, вместо договорите за услуги с фиксирана такса. Възстановяването на подобни споразумения беше решаваща стъпка към превръщането на петролната индустрия в Еквадор в апетитна за инвестиции.

Въпреки това петролната индустрия на Еквадор не успя да привлече желаното ниво на частни инвестиции, отчасти поради значителната несигурност, създадена от президентските избори през 2021 г. Протежето на Кореа Андрес Арауз, беше основен кандидат. Ако беше спечелил, това щеше да означава връщане към тежката регулация и значителна правителствена намеса в сектора. По време на втория тур бившият банкер Гийермо Ласо излезе победител. Въпреки това надвисналата от десетилетие на груба правителствена намеса и корупция сянка, не може да избледнее лесно.

След като влезе в длъжност, Ласо издаде указ със 100-дневен план за действие, насочен към значително увеличаване на производството на петрол в страната. Съществен елемент от този указ е отварянето на операциите на националната петролна компания Petroecuador за частни инвеститори, предоговаряне на съществуващите договори за насърчаване на по-големи инвестиции и приватизиране на държавни активи. Тези стъпки са от решаващо значение за увеличаване на производството на суров петрол, което ще донесе тласък за икономика като тази на на Еквадор, където добивът на петрол е ключов двигател на растежа.

Суровият петрол е продуктът с най-голям износ на Еквадор. Пандемията принуди страната да осигури над 7 милиарда долара заеми от Световната банка и МВФ, като същевременно доведе до свиване на икономиката със 7,8% през 2020-а и допълнително увеличи икономическата тежест върху страната.

Еквадор иска да има производство на петрол от 1 милион барела на ден до 2025 г. За януари 2022 г. Еквадор изпомпва средно 442 789 барела на ден, което е голям спад - с 13% на годишна база.

ОПЕК предупреди ЕС: замяната на руския петрол ще бъде „почти невъзможна“

ОПЕК предупреди ЕС: замяната на руския петрол ще бъде „почти невъзможна“

Организацията не спести коментар за тежката реалност, ако ЕС реши да забрани вноса на руски суров петрол

Необходими са значителни инвестиции, особено за модернизиране на тръбопроводите за суров петрол, основен ремонт и замяна на остарялата петролна инфраструктура на Еквадор. Това е голям риск, и то не единственият, който пречи на способността на Еквадор да увеличи производството и доставките на петрол в САЩ.