Трите електроразпределително дружества към този момент са натрупали загуби от 480 млн. лева. Това заяви председателят на едно от тях - Енерго про Пламен Стефанов Това скоро може да доведе до невъзможност да се разплащаме със НЕК и другите доставчици на електроенергия, допълни Стефанов.

Управителят на електроенергийния системен оператор заяви, че загубата на дружеството от регулирана дейност е 150 млн. лева. „А това, че като цяло сме я ограничили до 39 млн. лв. е следствие от активната ни политика на свободния пазар", каза още Йотов.

По време на своето слово в началото на обществения съвет министър Асен Василев заяви, че ще направи 23 кадрови промени в 11 държавни дружества. Те ще станат ясни малко по-късно днес, като първо ще се разбере в кои предприятия ще се извършат.

Василев заяви, че министерството активно работи по това да бъдат намерени резерви в енерго дружествата, които да не доведат до увеличение на цената на тока от 1 юли. В момента МИЕТ очаква разчетите на държавните енергийни дружества, като на този етап такива са постъпили от „Мини Марица изток".

На заседанието присъства и зам. министър Божан Стоянов. Очакваше се той да не може да участва заради съпротивата на гражданските организации. Миналата седмица те заявиха, че не искат да заседават с него защото е разкрит като агент на Държавна сигурност. В последствие Стоянов реши да обжалва това решение пред съда.

По информация на Money.bg протестиращите са решили да свалят натиска към Божанов към този момент с идеята обществените съвети да работят в конструктивна атмосфера.

Стефан Герчев от ДКЕВР заяви че всяка година в комисията се получават искания от дружествата за увеличаване на електроенерргията с 20-30%, но това не се е случвало. Само миналата година увеличихме тока с малко над 13% заради огромното количество инсталирани ВЕИ мощности, добави той.

Министъур Василевс изрази съмнение, дали комисията влиза в детайли на своята работа при формирането на цените.

Герчев от своя страна призова всеки да чете внимателно решенията на комисията, за да може да има по-ясна представа за генезиса на крайните ценови становща. Той посочи,  че в ДКЕВР има екселски таблици в които са вкарани повече от 30 параметри и въз основа на тях се определят и крайните цени.