Очаква се цените на петрола да надхвърлят 100 долара за барел и в трите сценария за глобално енергийно развитие до 2050 г., като инфлацията и цените на въглерода потенциално ще доведат до 380 долара за барел. Това прогнозират от руския гигант "Лукойл".

Сценарият за "трансформация" на втория по големина руски производител след "Роснефт" предполага агресивно поетапно спиране на нефта и газа и най-ефективното и бързо развитие на възобновяемата енергия и електрическия транспорт. При този сценарий световният фокус е върху целите за климата, водещите икономики достигат въглероден неутралитет до 2050 г., а глобалната енергетика и индустрия претърпяват радикална трансформация.

"Лукойл" прогнозира цена на петрола от $60 за барел догодина

"Лукойл" прогнозира цена на петрола от $60 за барел догодина

В момента свободният производствен капацитет на "Лукойл" е около 30 хил. барела на денонощие

"Инфлацията може да намали достъпността на енергията за потребителите" през 2050 г., смятат от "Лукойл", подчертавайки, че в сценария за трансформация петролът може да достигне $380 за барел през 2050 г., като инфлацията представлява най-голямото увеличение на цените на петрола, последвано от около $70 допълнителна цена за барел заради цените на въглерода.

Другите два сценария, които руската компания обсъжда в доклада си "Глобални енергийни перспективи до 2050 г., който беше цитиран от руските медии", са сценарият за развитие, обвързан с текущата международна енергийна политика и национални програми, като се отчитат съществуващите технологични възможности, както и сценарият на равновесието, предполагащ баланс между постигане на целите за климата и икономическото развитие.

Дори при най-малко агресивния за климата сценарий, наречен Evolution - цените на петрола ще надхвърлят 100 долара през 2050 г., при 128 долара за барел, според прогнозите на "Лукойл".

В т. нар. равновесен сценарий цената на петрола през 2050 г. се очаква да бъде близо 200 долара - 197 долара за барел, като по-голямата част от по-високата цена ще се дължи на инфлацията. Недостатъчните инвестиции могат да доведат до стабилен недостиг на предлагане на пазара и до увеличаване на волатилността на цените.

Синът на президента на "Лукойл" е най-богатият наследник в Русия

Синът на президента на "Лукойл" е най-богатият наследник в Русия

Кои са останалите?

"Очевидно е, че прогнозите, направени в началото на пандемията, които подчертават, че светът вече е преминал пика на потребление на петрол през 2019 г., се оказаха погрешни. Напротив, рискуваме да се сблъскаме с глобален енергиен недостиг поради години на недостатъчно инвестиране в индустрията поради ценови шокове и амбиция да спрем използването на изкопаеми горива възможно най-скоро", пише президентът и главен изпълнителен директор на "Лукойл" Вагит Алекперов във въведението на доклада.