Според Лисабонската стратегия, до 2010 г. Европа трябва да стане най-конкурентноспособната, основана на знанието динамично развиваща се икономика в света.

Това прави инвестициите в научна и развойна дейност на Стария континент изключително съществени.

През периода 2002 - 2006 г. в Европа бяха отпуснати 19 милиарда евро за научни изследвания по т.нар. 6-та рамкова програма. Предстои Европейската комисия да гласува финансовата рамка на следващата, 7-ма поред, програма. Предвидената сума е от 50 милиарда евро, научаваме от www.democrit.com.

Според българския научен дайджест, 6-тата рамкова програма за финансиране на научни изследвания бе подложена на големи критики за това, че бе силно бюрократизирана, създаваше гигантски, сложни за контрол обединения от изследователски институции и е станала мишена за политически натиск.

При това програмата на ЕС не успя да се справи с „изтичането на мозъци" от Европа зад Океана, където учените имат по-добра възможност за реализация.

От Еврокомисията са взели под внимание тези критики и разчитат на най-голямото нововъведение, което се прави с новата рамкова програма, а именно - създаването на Европейски съвет за научни изследвания (European Research Council - ERC). Целта на Съвета е да развива фундаменталните изследвания в цялата гама от научни дициплини.

Рамковите програми се стремят да изпълнят Лисабонската стратегия. Стратегията предвиждаше до 2010 г. страните в ЕС да отделят 3% от брутния си вътрешен продукт за научно-изследователска и развойна дейност.

Наблюдатели прогнозират, че Европа е на път да се провали в изпълнението на амбициозната задача. Правителството на Великобритания залага до 2014 г. да започне да отделя за наука 2,5% от БВП и дори това е „голямо предизвикателство", казва пред BBC Питър Котгрейв, директор на британската Кампания за Наука и Инжинеринг (CASE).

"Сумата от 50 млрд. евро съвсем не е толкова голяма, колкото изглежда на пръв поглед. Ако искаме да дадем добър пример, ако действително това е нашия път, трябва да говорим в големи цифри".

BBC смята, че Европа стои пред безпрецедентно изтичане на мозъци, ако не се изпълнят обещанията за стимулиране на икономиката, базирана на знания.