Европейската комисия в сряда глоби E.ON и GDF Suez с по 553 милиона евро всяка заради това, че двете компании са отказвали да се конкурират през последните 30 години, предаде AP.

Глобите са вторите по големина за незаконен картел и първите, наложени от ЕС за енергиен картел.

Европейската комисия обяви, че водещите енергийни компании във Франция и Германия са се договорили през 1975 г. всяка от тях да не продава руски природен газ на вътрешния пазар на другата, след изграждането на оперирания от съвместно дружество газопровод MEGAL от Русия към Западна Европа.

GDF веднага заяви, че "категорично оспорва решението на Европейската комисия" и ще обжалва глобата в Съда на Европейските общности.

Комисарят на ЕС по въпросите на конкуренцията Нели Крус заяви, че порочната практика практиката на двете компании е един от най-тежките проблеми, пред които се е изправяла, тъй като е лишила германските и френските клиенти от избор и е нарушила ценовата конкуренция в два от най-големите пазари на газ в ЕС.

"Комисията нямаше друг избор, освен да наложи високи глоби," каза тя, като подчерта, че въпросното незаконно поделяне на пазара е приключило през 2005 г.

Дъщерното дружество на E.On - Ruhrgas е най-големият доставчик на природен газ в Германия, докато GDF Suez е най-големият продавач на газ за Франция.

Те съвместно експлоатират MEGAL, който транспортира руски газ до южната част на Германия, откъдето суровината поема по мрежата за пренос на еврозоната.

GDF имаше легален монопол за внос на природен газ във Франция, който приключи през август 2000 година. А Ruhrgas е "де факто защитен от конкуренция" с договори с другите германски доставчици, превърнали се в незаконни през април 1998 година.

Днес акциите на GDF поевтиняват в Париж с 0.58%, до 24.93 евро, а книжата на E.ON са нагоре с 1.92%, до 23.39 евро, в средата на сесията във Франкфурт, след като и германската компания обяви, че ще оспори решението на ЕК.

През миналата година приходите на E.ON се покачиха с 26%, до 86.75 милиарда евро, а тези на GDF Suez до 67.92 милиарда евро.