Ускоряване на подготовката за присъединяване на България към Еврозоната иска Икономическият и социален съвет (ИСС) на Р. България. ИСС публикува становище, разработено по собствена инициатива, в което се настоява Еврозоната да стане национална цел.
Според ИСС влизането на България към Механизма на обменните курсове (ERM II, "чакалнята" на Еврозоната) и после в Еврозоната следва да се изведе като непосредствена национална цел и водещ стратегически приоритет на икономическата политика на страната ни.
С оглед на това ИСС настоява да бъдат предприети всички необходими стратегически действия, които да направят присъединяването ни към "чакалнята" на Еврозоната възможно в най-кратък срок.
В становището на ИСС се посочва, че Съветът приема идеята на ЕК за задълбочаване на интеграцията в сферата на единната валута след напускането на Великобритания. Възприема се и идеята за задълбочаването на либерализацията и прозрачността на решенията на входа към единния валутен съюз и откриващите се възможности за ускорено приемане на всички държави кандидати в Еврозоната на база успешно провеждани многопосочни структурни реформи. Според ИСС това може да стане чрез целенасочена дейност на всички институции за ускорена подготовка, приемане и реализиране от изпълнителната власт на национален подготвителен план за действие с пътна карта.
В тази връзка ИСС настоява за ускоряването и реализирането на отдавна отлагани ключови реформи в образованието, съдебната система, здравеопазването, пенсионното осигуряване, пазара на труда, бизнес средата и утежнените регулации, както и ефективното противодействие на престъпността и корупцията в страната.
В становището на ИСС се обясняват и очакваните за България ползи от присъединяването на страната към Еврозоната, които ползи се потвърждават от опита на новоприетите прибалтийски държави, както и Словакия и Словения.
Според ИСС ако България влезе в Еврозоната, ще се намалят транзакционните разходи за бизнеса и ще се понижи общият системен риск за банковата система. Също така се очаква нарастване на преките чуждестранни инвестиции и общата инвестиционна активност в страната като резултат от създаването на условия за по-голяма стабилност на националната икономика и намаляването на инвестиционния риск (доколкото еврото се запази като стабилна валута, неводеща до обезценяването на националните валути).
Ако влезем в Еврозоната, в България ще се засили конкурентоспособността, ще се намали натискът върху пазара на труда и трудовите възнаграждения, ще се създадат условия за постепенното ограничаване на демографските дисбаланси.
Според становището на ИСС също така ще се повиши значимостта на българската икономика като свързващо звено между ЕС, Балканите, Черноморския басейн и Близкия изток, ще се създадат и условия за изграждането на успешен регионален модел за стабилност и просперитет на страните от Западните Балкани.
GolaVoda
на 02.10.2018 в 22:56:24 #3националните катастрофи са три.. забравих последната от 1990 до сега..
GolaVoda
на 02.10.2018 в 22:55:01 #2Не трябва да влизаме в еврозоната!!! Еврозоната е заплаха за националната ни сигурност.. Ако две световни войни и две национални катастрофи не са доказателство за това значи.. в България решенията се вземат от малоумни престъпници.. и като стане белята ще трябва пак да има народен съд..
Mithrandir
на 05.01.2018 в 13:17:32 #1Еврозоната да стане национална цел, настоява ИСС ----------- Аман от некомпетентни хора в нашето управление. Не правят разлика между цел и средство. Не може нещо толкова незначително да бъде национална цел. Тя дори не е национална, а наднационална. Националните ни цели могат да бъдат: да увеличаваме раждаемостта, да увеличаваме заплатите; да подобряваме стандарта на живорт; да подобряваме образованието; да развиваме индустрията; да намалим външната си зависимост. Национална цел НЕ МОЖЕ да бъде: да влезеш в НАТО, да влезеш в ЕС, да влезеш в еврозоната, т.н. Това биха могли да бъдат единствено средства за постигане на целите!