Може би звучи изненадващо, но се оказва, че да произвеждаш стоки в Китай всъщност не е толкова евтино. Към днешна дата работната ръка във втората по големина икономика в света е само с 4% по-евтина от тази в първата – САЩ, показват изчисленията на Oxford Economics.
Причината за това е, че заплатите в Китай растат с по-бързи темпове от продуктивността. Заедно със стабилизирането на юана разходите за персонал в азиатската страна са нараснали драматично в последните месеци.
Дълго време властите в Пекин бяха обвинявани в задържане на валутата си на ниско ниво, за да смитулират износа. Въпреки това погледнато в по-дългосрочен план през последните десетилетия юанът затвърждава позицията си спрямо щатския долар.
Продуктивността в Индия и Китай се е увеличила през последните години. Въпреки това заради иновациите и технологичното си развитие редица други мощни икономики, като тези на САЩ, Германия и Великобритания остават доста по-напред по този показател от двата азиатски тигъра, пише CNN Money.
И независимо, че разходите за работната ръка в Китай са нараснали осезаемо, средната класа в страната все още остава една от най-бедните в света.
Изчисленията на Goldman Sachs за 2014 г. показват, че в столицата Пекин средната работна заплата на година е била 56 360 юана или 8665 долара. Половината от работната сила в страната обаче е заета в селското стопанство, като средната годишна заплата в сектора е едва 2000 долара.
От друга страна разходите на средния китаец на ден се изчисляват на 7 долара. За сравнение средният американец харчи по 97 долара на ден.