Според генерала, тази стъпка няма да застраши постигнатата в настоящия момент сигурност.
Петреус е казал пред Конгреса, че военната акция „до голяма степен" вече е постигнала военните си цели. Но той е признал, че ходът да се намалят войските с 30,000 души идва заради голямото напрежение, което войната поставя върху военните.
Изправен пред извънредна среща на министерството на външните работи на САЩ и комисиите на военните сили, генерал Петреус е препоръчал първата от петте бойни бригади, която направи „вълната", да напусне Ирак още през декември.
"Също така аз вярвам, че е възможно да се постигнат целите ни в Ирак с времето, макар че няма да е нито бързо, нито лесно."
Петреус е добавил, че може да има още намаления на военното присъствие от идното лято, но в момента било твърде рано да се правят такива препоръки.
Посланикът на САЩ в Ирак казва, че правителството на арабската държава не се е възползвало от настоящите подобрения на сигурността. Въпреки това Райън Крокър е изтъкнал, че „кумулативната траектория на политическите, икономическите и дипломатически движения в Ирак е възходяща", макар „наклонът на кривата да не е много стръмен".
Демократите не са били убедени от оптимистичния тон на дълго чаканите показания, предшестващи доклада на Белия дом за Ирак. Нанси Пелоси, говорителят на демократите в Конгреса, е казала, че правителството на Ирак не е успяло да постигне политическо помирение или реформи, двете главни цели на американската военна намеса.
"Днес, независимо от очевидното свидетелство, че нито една от двете цели не е била постигната, генерал Петреус заявява, че военната намеса ще трае най-малкото до следващото лято", казала е Пелоси. "Това е просто неприемливо."
Допитване, проведено от BBC показва, че 61% от иракската общественост счита, че ситуацията със сигурността в Ирак се е влошила след „вълната".
По време на това слушане генералът е отхвърлил призивите на критиците за по-експедитивно изтегляне на иракските военни сили, твърдейки, че "от преди научихме, че има реална опасност да се прехвърлят задачи на иракските военни сили преди да бъдат гарантирани техният капацитет и локални възможности".
По-рано в понеделник, закрепващото се правителство на Ирак предупреди за опасностите от прибързано изтегляне на САЩ в отчаяната защита на опитите за обединение. Хошияр Зебари, външният министър, заяви, че прибързаното изтегляне ще засили дезинтеграцията на страната и може да породи риск от по-широк регионален конфликт.
"Разделянето на страната ще стане факт . . . Ирак ще бъде открит за всички", казал е министърът пред Financial Times.