Германия планира да отпусне 20 милиарда евро за производството на полупроводници в Германия. Усилията са насочени към подкрепа на технологичния сектор на страната. Целта е да осигурят сигурни доставки на критични компоненти на фона на нарастващото геополитическо напрежение.
Парите ще дойдат от Climate and Transformation Fund и ще бъдат разпределени между германски и международни компании до 2027 г., предава Bloomberg, цитирайки запознати с въпроса източници.
Фондът, известен като KTF, първоначално беше създаден с идеята, за да инвестира в декарбонизацията на икономиката, но обхватът му беше разширен. В момента правителството договаря отпускането на цели 180 милиарда евро.
Правителството вече е договорило помощ от 10 милиарда евро за нов завод на Intel и е в процес на договаряне на още 7 милиарда евро субсидии за компании, включителн като Taiwan Semiconductor Manufacturing - най-големият производител на чипове в световен мащаб и германската Infineon Technologies.
Планът за инвестиции в индустрията на чипове може да е от полза за други компании, работещи в Германия. GlobalFoundries Inc. има значително присъствие в Дрезден, а германският доставчик Robert Bosch GmbH също управлява завод за чипове в града.
Плановете на правителството на канцлера Шолц идват на фона на по-голямото желание за независимост на европейската икономика от доставки от Китай след прекъсванията от пандемията и напрежението, заради войната в Украйна.
Германското правителство обяви стратегия, в която обещава, че ще се стреми да намали зависимостите чрез диверсификация и привличане на бъдещи технологии като полупроводници.