Икономическият растеж в САЩ, който се наблюдава вече 76 месеца поред сред кризата, е един от най-дългите непрекъснати и периоди на подем в историята на страната. За това свидетелствата резултатите на изследване, обхващащо времето след 1900 година, осъществено от експертите на инвестиционната банка Goldman Sachs.
Според техните данни, сред 34-те периода на възстановяване на американската икономика след 1900 г. сегашният е пети по продължителност. Неговата продължителност е два пъти по-голяма от средната.
Икономиката на САЩ успя да избегне нова вълна на спад, независимо от външните опасности, в тома число кризата в Европа и отслабването на китайската динамика. А така също и да се справи с вътрешни проблеми като безработицата.
Съгласно прогнозата на Goldman Sachs, икономическия подем на САЩ ще продължи. Вероятността за непрекъснат растеж на БВП в течение на 10 години след края на рецесията в средата на 2009 г. се преценява от експертите на 60%, съобщава Bloomberg.
Икономистът от Goldman Sachs Зак Пендлъм, анализирал 355 периода на икономически подем в 14 страни след 1850 г., е направил интересен извод. Продължителността на възстановяване на стопанствата след криза се увеличава – до 1950 година тези периоди са траяли едва 3 години. След тази година средната продължителност на периодите на икономически подем се увеличава на 5 години, показват резултатите на неговите изследвания.
Съгласно сегашната оценка на експертите на банката, даже при вдигането на лихвения процент от страна на Федералния резерв, вероятността от рецесия в САЩ през следващите няколко години е едва 10-15 процента.