От началото на годината борсата в Атина бие всички рекорди: курсовете на акциите скочиха значително, а и чужди инвеститори не липсват. Оправдан ли е новият разцвет, питат се икономистите. Мненията им са разнопосочни.
Гръцкият капиталов пазар преживява ренесанс. От май 2012 годана насам Атинският борсов индекс ASE е отбелязал ръст от над 140 процента. Според Bloomberg News през последните 16 месеца Атинската борса е ударила в земята почти всички останали борси по света, единствено тази във Венецуела се е представила по-добре от нея. Чуждите инвеститори се интересуват преди всичко от вложения в гръцки банки и индустриални фирми, които са експортно ориентирани. Финансовият анализатор Манос Хацидакис дори вижда потенциал за допълнително поскъпване на гръцките акции. Той все пак припомня, че в хода на гръцката криза тамошните борсови курсове спаднаха значително. "Между 2007 и 2013 година Атинският борсов индекс загуби 85 процента от стойността си", казва той.
Гърция отново е развиваща се страна
През юни реномираният индекс MSCI (Morgan Stanley Capital Index), който следи промяната на световните борсови индекси, намали оценката си за Гърция, приравнявайки я с развиващите се страни. Това беше тежък удар за Атина, защото много от чуждестранните инвеститори се ориентират по прогнозите на MSCI. Атинският борсов индекс след това буквално се срина. Но всяко зло за добро. Понижената прогноза на MSCI имаше страничен положителен ефект, защото специализираните фондове за развиващите се страни бързо се преориентираха към Атинската борса.
"Звучи парадоксално, но в очите на акционерите Гърция е както пазар на развиваща се страна, така и неразделна част от високоразвитото европейско икономическо пространство", казва Манос Хацидакис. Според него, това допълнително повишава привлекателността на инвестициите за чужди акционери. Чуждестранните фондове се надяват да спечелят от очертаващите се бъдещи развития на този слабо развит пазар, но и от гаранциите за стабилност, давани от еврозоната.
Гръцкото правителство тълкува възхода на местната борса като сигнал за одобрение на онова, което върши. Спекулативните очаквания за бъдещ подем на гръцката икономика съдържали положителна оценка за икономическия курс на консервативното правителство на Самарас. Борсовият експерт Хацидакис смята, че актуалните курсове на акциите не са плод на борсови спекулации, а реално отражение на състоянието на гръцката икономика. "Има все повече положителни новини, свързани с Гърция: излизането от еврозоната е все по-малко вероятно, рекапитализирането на банките протече успешно, а поставените цели в сферата на икономиите бяха реализирани или предстои да бъдат доведени до успешен завършек", казва той.
Бумът е спекулативен, смятат експерти
Либералният публицист и ръководител на финансовия портал Capital.gr Танасис Мавридис застъпва друго становище. Той беше един от малкото експерти, които през 2007 година предупреждаваха за предстоящ срив на Атинската борса. Мавридис смята, че и сега в играта участват главно спекуланти, чиито действия не предвещават нищо хубаво за дребните вложители. "Случващото се на борсата няма нищо общо с реалната икономика в Гърция", твърди експертът и допълва, че през последните месеци редица акции и без друго са били силно надценени. Мавридис освен това предупреждава, че са възможни неприятни изненади: "Онези, които се купили акции на нисък курс, сега естествено искат да се отърват от тях и да оберат високите печалби", казва той.
По традиция банките са двигателната сила за гръцките борси. Но кризата промени много неща. Дори и след последното рекапитализиране повечето кредитни институти все още не са окончателно стабилизирани, смята експертът. "Ние все още не знаем действителните размери на лошите дългове. Затова банките сигурно ще имат нужда от още финансови инжекции", казва Мавридис. В крайна сметка и той вярва в бъдещия потенциал на гръцкия капиталов пазар. "Трябва обаче да мине известно време, докато закъсалите банки и големите предприятия си стъпят здраво на краката", казва той.