В цяла Европа признаците на бедствия се умножават на фона на неспиращата войната на Русия в Украйна. Социалните кухни за бедни хора в Италия изхранват все повече италианци. Германските власти спират една по една политиките в защита за климата, докато подготвят планове за ограничаване на зависимостта си от природния газ на Русия. Редица европейски държави рестартират въглищните си централи. Инфлацията е факт навсякъде и вече изглежда хронична.
Страданията на Европа
И докато военната инвазия в Украйна продължава, както и западните санкции срещу Русия, заедно с изолацията на Руската федерация, еврото падна до 20-годишно дъно спрямо щатския долар, а прогнозите за глобална рецесия нарастват.
Междувременно, високите енергийни разходи, подхранвани от войната, за момента са в полза на Русия, която все още е основен износител на петрол и природен газ и чиято гъвкава централна банка с години опит в живота със санкции стабилизираха рублата и инфлацията, въпреки икономическата изолация, коментират финансови експерти, цитирани от Daily Sabah. Да, Европа страда в момента, но това няма да е дълго.
Страданията на Русия
В дългосрочен план повечето икономистите казват, че Русия, въпреки че избяга от пълен крах, ще плати висока цена за войната: задълбочаване на икономическата стагнация чрез загубени инвестиции и по-ниски доходи за нейния народ.
Най-неотложното предизвикателство пред Европа днес е битка с рекордната инфлация и преминаване през предстоящата зима без осакатяващ недостиг на енергия.
Старият континент разчита на руски природен газ и трябва да направи всичко по силите си да се откъсне от тази зависимост възможно най-скоро. Защото зависимостта удря енергоемките индустрии като стоманодобивната и селското стопанство, които могат да се сблъскат и с цялостно ограничаване на природния газ.
Нека се върнем на Русия. Около 2,8 милиона руснаци са били наети в чуждестранни или смесени фирми през 2020 година, според политолога Иля Матвеев. Казано иначе, около 5 милиона работни места, или 12% от работната сила в Руската федерация, зависят от чуждестранните инвестиции.
Западните компании може и да намерят руски алтернативи, а протекционизмът и пренасищането с държавни работни места да предотвратят масова безработица. Въпреки това, руската икономика ще бъде много по-малко продуктивна, докато режимът на Владимир Путин действа по начина, по който го прави в момента, смятат водещи политически анализатори и икономически експерти от Европа и САЩ.
antonstoykov
на 21.07.2022 в 10:24:07 #1Браво! Невероятен анализ, невероятни заключения..сам ли стигнахте до тях? Браво