Войната в Ирак, в ключов момент от кандидат - президентската надпревара в САЩ, започва да отстъпва пред икономическите теми, тъй като гласоподавателите се боят от рецесия в страната си, а ситуацията със сигурността в Багдад се е подобрила - анализира Reuters.

В четвъртък с щата Айова започнаха първичните избори и пролича, че хората поставят войната в Ирак по-долу в списъка с приоритетите си. Увеличението на броя на американските войници в арабската държава според тях е стабилизирало ситуацията. Едновременно с това икономическата реалност в Щатите е повече от притеснителна и населението обърна фокуса на вниманието си към вътрешните проблеми.

Дейвид Джърджън, бивш съветник на президенти както от Републиканската, така и от Демократическата партия, счита, че Ирак е забравен, отчасти затова, че броят на фаталните случаи там е намалял.

Едновременно с това изключително слабите данни за заетостта, обнародвани в петък, се интерпретират от инвеститорите като поредния знак, че икономиката на САЩ изпада в рецесия.

Политическите анализатори обаче считат, че политическата изгода от промяната на общественото внимание е спорна. Демократите, които не са на власт, може би ще получат предимство от слабото икономическо представяне на администрацията на президента - републиканец. Републиканците от своя страна се облагодетелстват от това, че темата Ирак е позабравена.

Сенаторът от Илинойс Барак Обама, който се стреми да стане първият чернокож президент на САЩ, спечели в Айова от страната на Демократите. Майк Хъкаби, бивш губернатор на Арканзас и баптистки свещеник, спечели подкрепата на Републиканците.  Двамата победители изпревариха сочените като лидерите кандидати на своите партии.

На следващия ден стана ясно, че ръстът на новите работни места в САЩ е най-слаб от 2003 г. насам. Гласоподавателите в цялата страна показват, че най-силно ги интересува какво кандидатите за президенти могат да направят в тази връзка.

„Войната в Ирак ме разстрои, но тя е нещо отвъд моите възможности. За икономиката мога да направя нещо", твърди независим гласоподавател от Синсинати. „Притеснявам се, че икономиката се забавя и хората губят социалната си сигурност".

Влошените икономически условия не са единствената причина, отклоняваща вниманието от войната. По-малкия брой жертви сред американските войски съответно води и до по-слабо медийно отразяване на темата Ирак. Дебатът се измества към темите здравеопазване, криза на ипотеките, имиграция.

Том Розентил от Проекта за отлична журналистика, който регистрира медийното отразяване на войната, също посочва, че американците започват да мислят за теми по-близки до тях. Какво обаче означава това за кандидатите?

Всичко, което сваля Ирак от дневния ред, помага на републиканците. Повечето американци са на мнение, че войната в Ирак бе грешка. Републиканците могат да направят твърде малко, за да убедят хората в противното - признава коментатор от Републиканската партия.

От друга страна фокусът към икономиката ще помогне на демократите да отхвърлят претенциите на републиканците за силното икономическо водачество на президента Джордж Буш.

Но независимо дали икономиката отива към дъното или не, темата Ирак няма да изчезне в небитието. Обама пожъна бурни овации от аудиторията си, когато обеща 16 месеца след като влезе в Белия дом да върне войниците у дома.

Анализаторите предвиждат, че след като двете водещи партии определят номинациите си за президент, темата Ирак да се върне на преден план. Според Джърджън, Ирак ще е много остра тема, разделяща двете партии.

Според социологическите изследвания, ден преди кандидатите да се изправят един срещу друг в Ню Хемпшир, Барак Обама води с 10% пред считания като водещ кандидат на демократите Хилари Клинтън.