![](http://images.ibox.bg/2008/03/20/commodity/256x176.jpg)
Индексът за поръчките в сферата на промишлеността отбеляза ръст като надхвърли прогнозната стойност от 48.5 с над един пункт.
Според Блумбърг причина за това е увеличеното търсене на американската продукция на чуждите пазари, което позволява на предприятията да продължат да работят въпреки влошения бизнес климат и забавянето на търсенето на вътрешния пазар.
Повишаването на индекса показва, че американската икономика може би е на път да избегне удължаването на кризата въпреки резкия спад в цените на имотите и скока в цените на горивата.
Икономистите очакваха индексът да спадне до 48.5 спрямо 48.6 през април, тъй като поръчките на американските строителни компании отбелязаха спад през април с 0.4% и то след като за предния месец също намаляха, но с 0.6%.
Но според индекса на ISM новите поръчки нарастват до 49.7 от 46.5, докато индекса за размера на продукцията се увеличава до 51.2 от 49.1, а оценката за доставките пада до 53.7 от 54 за предишния месец.
Индустриалното производство както и продажбите отчитат забавяне. Покупките на коли и лекотоварни камиони са намалели до 4.83 милиона през първата четвърт на тази година, което е най-ниско ниво от 1995-а насам.
Потреблението нараства с най-бавния темп от последните 6 години и прогнозите са забавянето да продължи.
Стойността на индекса за увеличението на цените е 87 от 84.5 за предишния месец, което е четиригодишен връх.
Намаленото търсене затруднява много компании да вдигат цените и намалява повишението на цените като цяло.
Въпреки това увеличението на електрическата енергия и на петролните продукти прибави рекордните $500 млн. към разноските на Ром и Хаас и принуди най-големия производител на акрилни бои в света да спре част от мощностите си.
Цените на стоманата ще продължат да оказват натиск върху бизнеса и през следващите няколко месеца.
Фючърсните сделки за медта, никела и суровия петрол достигнаха рекордни стойности през последните два месеца и в момента са движат близо до тези нива.
Въпреки тези предизвикателства бизнесът не отчита толкова силно свиване както при предишни рецесии. Индексът на ISM за индустриалното производство пада до най-ниската си стойност за последните 5 години- 48.3, което не е чак толкова зле ако се сравни със стойността му през февруари 2001 година-42.1, месец преди началото на тогавашната рецесия.
Намаляването на търговския дефицит е допринесло с 0.8% за растежа на икономиката на САЩ през първата четвърт на годината. Като икономиката е отчела ръст с 0.9% на годишна база.
Индексът на ISM за експорта достигна 59.5, най-високо ниво от май месец 2004 година, като стойността му за април беше 57.5.
Индексът за чакащите поръчки пада до 46 от 51.5 през април.
А индексът за заетостта се повишава до 45.5 спрямо 45.4 за предходния месец.
Министерството на труда ще публикува доклада си за май, за работните места на 6-ти юни. Като към момента работните места намаляват с всеки месец от юли 2006-та година насам.