Италия не просто се намира в икономическа дупка. Населението на страната намалява толкова драстично, че европейската държава се изправя пред най-голямата демографска криза от повече от един век насам, пише Bloomberg.
Броят на живеещите в страната намалява за пета година през 2019 г., а смъртните случаи надхвърлят ражданията с почти 212 хил., най-голямата разлика от 1918 г. насам. Президентът Серхио Матарела предупреди, че проблемът засяга "съществуването на нашата държава".
Италианската статистическа служба съобщава, че за всеки 100 смъртни случаи има едва 67 бебета. Преди едва 10 години съотношението бе 96 към 100.
Италия вече е изправена пред дългосрочни икономически предизвикателства. Ако демографската тенденция се запази, проблемите ще станат още по-тежки: страната няма да има достатъчно млади работещи, а намирането на средства за бързо застаряващото население ще утежни вече проблемната фискална ситуация. Разходите за пенсии вече са почти 17 процента от икономиката.
Макар че имиграцията може да помогне, данните там също не са окуражаващи. Балансът миналата година намалява с 18%, а имигрантите надхвърлят емигрантите с едва 143 хил.
Наслението на Италия е около 60 милиона души. Според Евростат то ще намалее до по-малко от 56 милиона през 2050 г. За сравнение, Франция и Испания ще увеличат населението си през този период, а в Германия почти няма да има промяна.
"Със застаряващо население и постоянен спад на хората, които плащат данъци, пенсионната система може да рухне", казва Пиетро Рихлин, професор по икономика в университета Luis в Рим. "Имаме нужда от промяна на разбиранията: жените трябва да бъдат окуражавани да работят, да печелят заплата, а не обратното. По-високият семеен доход ще увеличи и раждаемостта".
И лошите новини не спират. Зам-министърът на финансите Антонио Мисиани предупреди пред Bloomberg, че опасността от коронавируса създава предпоставки Италия да изпусне дори и настоящите си съвсем неамбициозни цели за растеж през 2020 г.
Рим прогнозира, че икономиката ще нарасне с 0,6% тази година. 2019 г. завърши мрачно: със свиване от 0,3 пр. п. Така Италия се запътва към четвъртата си рецесия за по-малко от десетилетие.
projekt
на 13.02.2020 в 16:32:49 #1поредната глупост на капитализма. свободата на капиталите позволява това големите корпорации да не плащат данъци и цялото данъчно бреме лежи на работещите. големите корпорации има имат "законно" право да си плащат данъци в зони наречени "данъчен рай", офшорни зони" и т.н. но в същността си това е законен начин да не плащаш. е как очакваме тогава тези корпорации които само смучат обществен ресурс - пътища, образование за работещите при тях, здравеопазване за работещите при тях и т.н. накая корпорациите не плащат данъци, плаща се само "осигуровки" на работещите. с осигуровки не се строят пътища и училища. а и да не забравяме че докато хората са работели са плащали данъци и осигуровки. къде са отивали тези пари.....всеки казва че са отивали за пенсионерите. ако така продължаваме рискуваме да се върнем 300 години назад и отново да сме слуги на някой цар, крал, император. всичко което е извоювано от нашите деди ние го продаваме за 1 айфон. може би заслужаваме съдбата си.