Лидерите на политическите групи се съгласиха вчера на предварителния списък на кандидатите за ръководители на 20 комисии и две подкомисии.
Дясно-центристката партия EPP през последните дни е била най-активна в промените в поверените й комисии, ръководена вероятно от факта, че през януари президент на Европарламента стана неин член, германският консерватор Пьотеринг.
Изборът на Пьотеринг рефлектира върху престижната комисия за външните работи, оглавявана през последните осем години от Елмар Брок, също германски консерватор. Брок отстъпва мястото си на поляка Яшек Сариж - Волски. Последва вълна промени и в останалите комисии на Европарламента, които EPP държи.
Пет от осем комисии сменят ръководството си. Индустрията и бюджетът отиват при германци (Раймер Бьог и Анжелика Ниблер), селскостопанската комисия е за британец (Нейл Париш), околната среда за чеха Мирослав Узки, и външната комисия за поляк.
Намесиха се и някои премиер министри. За комисията по външните работи лобираха лидерите на Австрия, Люксембург и Полша, а Силвио Берлускони се намеси за да запази италианеца Джузепе Гаржани на поста ръководител на правната комисия.
Крайният резултат според един от европейските парламентаристи е, че „никой не е доволен". Източникът е заявил, че тъй като германците „вече имат Ферхойген" индустрията не им е била нужна, Испания е искала селското стопанство, но не го е получила, поляците биха предпочели да задържат силната бюджетна комисия, а Великобритания се е разделила със скъпоценната комисия по индустрията.
Другите политически групи са гледали със задоволство, ако не със злорадство, за мъченията на EPP. Социалистите са изтъкнали, че те са за „стабилност и приемственост" - отбелязвайки, че техните седем комитета си остават същите.
Само комисията по бюджетен контрол отива в австриеца Херберт Бьош според споразумението, сключено още през 2004, докато силната комисия за икономически и парични въпроси остава за френския депутат Первенш Берес.
В споразумение с лявото крило GUE, социалистите вземат контрола над комисията за развитието (чрез бившия президент Жозе Борел), а за GUE остава комисията по търговията.
Либералите от своя страна са доволни на трите си комитета - граждански права, транспорт и риболов, и не променят нищо в тях. Същото се отнася за дясната UEN с комитета по петициите и Зелените с техния подкомитет за човешките права.
Всичко ще стане напълно ясно днес, сряда 31 януари, с гласуване на сесията, следвано от ратифициране в различните комитети.
Единствената възможна спънка може да дойде от гласуването в самата комисия, и то ако има повече от един кандидат за поста или най-малко 1/6 от евродепутатите поискат вот: нещо, което може да се случи на двата вице - президента (на транспорта и на крайната десница) от крайно десните, докато мейнстрийма на евродепутатите е решил да не ги допуска до властта.
Интересно е, че в Европарламента не само постовете, а и свързаните с тях офиси се превръщат в арена на надпревара. Новите евродепутати се стремят към луксозните офиси, а отстъпващите от власт страдат, сменяйки палатите си за относително скромни „кантори".
Според строгите правила на парламента, президентът, 14-те вицепрезидента и квесторите се настаняват в четиристайни офиси.
Ръководителите на комисии и междупарламентарни делегации се ширят в тристайни офиси. Повечето членове на Европарламента трябва да се задоволят с двустайни офиси.
Офисната йерархия се подклажда също от това, че все още се работи върху новото крило на парламента в Брюксел, а евродепутатите са се увеличили от 626 до 785 за последните три години.
Според официално лице от Европейския парламент, ще е нужно време Борел да се премести в ново помещение, който като бивш президент на ЕП се е радвал на ВИП офис; обаче социалистите някак тайно са разбрали, че дясно центристите са имали повече от полагащите им се ВИП офиси през последните години.