Броени дни ни делят от евентуалното спиране на 3 от най-големите LNG инсталации в света. Напрежението между профсъюза на работниците и техните работодатели излиза далеч извън територията на Австралия и вече влияе сериозно на цените на природния газ даже в Европа - поредно доказателство за това, че все още глобалната енергийна сигурност е много крехка.
Контекст: Австралия е един от най-големите износители на втечнен газ в света заедно със САЩ и Катар. Три от нейните терминали - North West Shelf, Gorgon и Wheatstone, осигуряват около 10% от използвания в света LNG. Именно тези инсталации, обаче, може да спрат работа.
Това няма да е прецедент. През миналата година плаващото LNG съоръжение на Shell - Prelude, беше блокирано от стачка в продължение на два месеца и това коства на компанията около 1 млрд. долара в нереализиран износ. В крайна сметка работниците получиха повишение на заплатите.
Детайли: За момента най-голям е рискът за North West Shelf. Преговорите между неговия собственик - Woodside Energy, и просъюзната организация на работниците пропаднаха през миналата седмица. Синдикалистите отбелязаха, че още през миналата година са отправили своите предложения, но не са били чути.
Сега 99% от работещите на инсталацията подкрепят стачни действия, ако на 23 август не се постигне споразумение с работодателя. Те може да започнат още на 2 септември.
През следващите дни се очакват и резултатите от гласуването на работниците от Gorgon и Wheatstone, които са на Chevron.
Как ни засяга: След нахлуването на Русия в Украйна постепенно Москва спря доставките на синьо гориво за по-голямата част от Европа. Така LNG се превърна във важна алтернатива за Стария континент и наличието на много възможности за закупуването му беше важен фактор за това през зимата да не се стигне до газов шантаж.
Австралия традиционно изнася втечнен газ предимно за Азия, но ако се стигне до намаляване на нейния износ, клиентите от континента ще започнат да търсят и други варианти, например - в Катар, където ще се надпреварват за количества, които иначе Европа очаква.
Пазарът вече усеща риска и цената на фючърсите за септември на природния газ на хъба TTF в Нидерландия вчера скочиха до най-високите си нива от юни насам. Днес тенденцията се запази и сделките се движат над 40 евро за мегаватчас.