Безпрецедентен подем в бизнес инвестициите - това е неочакваният резултат от санкциите, които западните страни наложиха на Русия през последната една година заради войната в Украйна. Въпреки, че компаниите в страната засега демонстрират адаптивност, ограниченията рано или късно ще ударят по частния сектор, пише в свой материал Bloomberg.
Цялото военно усилие на Москва се подхранва от растящия износ на суровини, който вкарва капитали в хазната на правителството и компаниите. Те похарчиха сериозни средства за замяна на чуждестранното оборудване и на западните си партньори с местни или такива от алтернативни пазари. Така вместо очакваните 20% спад на капиталовите разходи, данните на Bloomberg Economics показват ръст от 6% през 2022 г.
Много от инициативите на бизнеса идват с помощта на държавата под формата на заеми и субсидии. Така се появяват цели нови заводи за акумулатори, хидравлични машини, лекарства, химикали и т.н. В същото време утвърдени компании като "Газпром" се налага да правят огромни (в техния случай - двойни) инвестиции, за да преориентират инфраструктурата си към нови пазари в източно направление.
Минният сектор в Русия се възползва от високите пазарни цени и се превърна в най-големия двигател на инвестиции в страната през миналата година. Металургичният гигант "Северстал" се насочи към проекти, които не са застрашени от санкциите, а освен това и започна да разработва собствени IT решения за специфичните нужди на своята индустрия. Със собствени сили продължават дигитализацията си и големи държавни банки като ВТБ и Руската земеделска банка.
Само по една програма за облекчено кредитиране малките и средни бизнеси имат на разположение 4,3 млрд. долара, отбелязва международната бизнес медия.
Сега е добре. А утре?
Цената на икономическата изолация може само да расте и е твърде вероятно руснаците да получат независимост от Запада на цената на по-скъпи и по-некачествени продукти, пишат от Bloomberg. Това се усеща и от самите компании - проучване на руската централна банка показва, че едва около една четвърт от малките и средни компании планират увеличаване на капиталовите разходи. При големите фирми положението е по-добро, но не много.
Иначе казано, бизнесът се подготвя за оцеляване, а не за растеж. Инвестициите от 2022 г. са били нужни на бизнеса, за да оцелее в новата ситуация и това е допринесло за по-малкото от очакваното свиване на производството. Сега обаче бъдещето не е розово.
Въпреки че централната банка и Министерството на икономиката на Русия предвиждат период на стабилност или само лек спад, Bloomberg Economics прогнозира, че инвестициите в дълготрайни активи ще се свият с 5% през 2023 г. - сериозна спирачка за икономиката, която се очаква да се свие с 1,5%.
Намаляването на корпоративните печалби и натискът от санкциите ще спрат инерцията и ще допринесат за несигурността, която вероятно ще доведе до спад на разходите, макар и по-малък по мащаб от първата прогноза за 2022 г., според Олга Беленкая, икономист във Finam в Москва.
"Изглежда, че инвестициите, подкрепени от правителството и държавните корпорации, може да се увеличат допълнително, но инвестициите в частния сектор ще намалеят", коментира тя.
dimitar-tsvetkov-F3uUaeNN
на 08.02.2023 в 18:31:53 #1Докато европедалски медии пишат и берът дерта на Русия,наща страна се разпада тотално!!!!МАХНЕТЕ НИ ОТ ТАЗИ ЕВРОПЕДЕРАСТКА ПОЛИТИКА,ДЕЙСТВА АПСОЛЮТНО ПРОТИВОПАКАЗНО НА ЖЕЛЕЗНИТЕ ДОГОВИ ПОДПИСАНИ ОТ ПЕДАЛА ПАСИ,И НИТО ЕДИН БЪЛГАРИН НЕ БЕШЕ ПОПИТАН ДАЛИ ИСКА ДЪРЖАВАТА МУ ДА БЪДЕ УПРАВЛЯВАНА ОТ ДЖЕНДЪРИ!!!НЕ НА ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКАТА ПРОПАГАНДА