Най-странното издание на Световния икономически форум в Давос приключи. Когато война в Европа задълбочава противопоставянето между Глобалния Изток и Глобалния Запад, а технологични пробиви прекрояват цели индустрии е лесно да определим като отживелица събирането на водещи политици, бизнесмени и учени - но въпреки това срещата ясно показа кои теми ще бъдат в дневния ред на световния елит през следващите месеци, а може би и години.
Епохата на поликризите
Големите истории от Давос тази година са пълни с фрази като "годината на инфлацията", "фрагментиращата се глобална икономика" и "икономическа несигурност", отбелязва в свой материал CNN. В случая по-големи оптимисти са икономистите и висшите мениджъри, докато политиците рисуват картина с повече черни краски.
Няма и как да бъде различно при положение, че Русия и Украйна продължават да водят най-ожесточения конфликт на европейска територия от 1945 г. насам. Той води до хаос на енергийния пазар, до несигурност на продоволствените доставки и, в крайна сметка, до поставянето на тъкмо преживелите COVID световни икономики в поредна невиждано сложна ситуация, която може да отприщи глобална рецесия.
Затова и форумът започна с доклад на Световния икономически форум, който даде име на цялото десетилетие: "Турбулентните 20" (Turbulent 20s), а също и "Епохата на поликризите". В анализа са цитирани лица от бизнеса, политиката и академичната сфера, според които ни предстои да поживеем в свят с преплитащи се кризи, растяща нестабилност и намаляваща издръжливост на икономиките.
"Силно загрижени сме за геополитическата фрагментация", подчерта в интервю за WSJ Гита Гопиат от Международния валутен фонд. Тя отбеляза, че темата за "отстъплението на глобализацията" е била обсъждана на много срещи с представители на различни държави в хода на форума.
Позитивното в случая е отварянето на Китай и премахването на противоепидемичните мерки, което се очаква да съживи потребителското търсене в страната и да компенсира слабостите в Европа и САЩ.
Тревожен поглед към Атлантика
Форумът в Давос беше в разгара си, когато САЩ удариха дълговия си таван. Изкуственото ограничение на заемите, които правителството може да тегли, е с вековна история, но през последните десетилетия то се превърна в силно политизиран въпрос - а междувременно самият дълг се удвои за 10-ина години.
В момента американските държавни институции продължават да работят единствено заради "извънредните мерки", с които финансовото министерство печели време на управляващи и опозиция да се разберат. Демократите и президентът Джо Байдън настояват в Конгреса просто да бъде гласувано вдигане на дълговия таван, докато Републиканците искат да използват случая, за да наложат намаляване на разходите.
Ако не се стигне до сделка до началото на юни, това би сринало както кредитния рейтинг на САЩ, така и световните пазари. Както коментира пред CNBC в Давос изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Диймон, грешно е даже да се поставя под въпрос репутацията на Щатите като кредитоспособна държава: "Това просто е част от финансовата структура на света, не нещо, с което да си играеш игрички".
В същото време, стана ясно и с какво се занимава финансовият министър Джанет Йелън когато не е твърде заета с планирането на сложни маневри, с които да държи държавния апарат платежоспособен - тя проведе среща с китайския вицепремиер Лю Хе в Цюрих. Разговорите дават надежда за затопляне на отношенията между Вашингтон и Пекин, които в момента са белязани от вълната от санкции, започната още по времето на Доналд Тръмп, но и в голяма степен продължена от Джо Байдън след влизането му в Белия дом.
Климатът все така е главна тема
Има немалка ирония във факта, че лидерите на държави и бизнес империи дойдоха да обсъждат климатичните промени в Давос на борда на своите частни самолети. Те чуха някои тежки думи. "Флиртуваме с климатично бедствие - всяка седмица носи нова страховита история, свързана с климата", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
По думите му ангажиментът за ограничаване на Глобалното затопляне до 1,5 градуса над прединстриалните нива не се изпълнява. Гутериш директно посочи, че производителите на изкопаеми горива и тези, които ги подкрепят: "Разширяват своето производство, макар много добре да знаят, че бизнес моделът им не е съвместим с оцеляването на човечеството".
Шведската активистка Грета Тунберг директно връчи на изпълнителните директори на компаниите от сектора "Заповед за прекратяване на дейността", подписана от над 800 000 души.
Енергийната криза в Европа и високите цени на внедряване на ВЕИ технологиите в развиващите се страни обаче със сигурност дават голямо основание на компаниите от традиционната енергетика да виждат (почти) безоблачно бъдеще за бизнеса си поне в краткосрочен план.
AI е тук и вече променя играта
Революционният чат бот ChatGPT вече е в арсенала на част от водещите изпълнителни директори, които пристигнаха в Давос, пише CNN.
Някои, като шефът на Coursera Джеф Маджинколда, го приемат като "асистент" и "партньор" в писането на имейли, докато други като колегата му Кристиан Ланг от Tradeshift директно заявяват, че са поверили на бота писането на имейли и никой не е забелязал разликата. Ланг е изпробвал изкуствения интелект и в ролята на счетоводител.
"Виждам тези технологии като втори пилот - помагат на хората да правят повече с по-малко", заяви изпълнителният директор на Microsoft Сатя Надела в Давос. Неговата компания се очаква да инвестира милиарди в разработчика на ChatGPT, но предстои да видим как ще използва чат бота в собствените си процеси - точно около участието на Надела в Давос MS съкрати около 10 000 души, така че свободни работни места за изкуствен интелект няма да липсват.
Този тип огромни редукции на персонала се превърнаха в епидемия в технологичния сектор след края на лудия растеж по време на пандемията. Все още не е ясно дали AI ще успее да даде нов тласък на водещите компании, много от които загубиха значителна част от стойността на акциите си.