Какво ще се случи, ако бъде отнет лицензът на електроснабдителните дружества в групите на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про?
Важно е да се уточни, че според структурата на електроенергийната система у нас т.нар. ЕРП-та са представени с по две дружества в нея. Едното дружество е електроразпределителното, което осигурява физическата доставка на електроенергията към домакинствата. То е мрежово дружество и в неговите активи са записани скъпи съоръжения като трансформатори, далекопроводи, трафопостове, таблата в жилищните сгради и т.н.
ДКЕВР не разглежда отнемането на лиценза на тези дружества.
Другите дружества, които работят паралелно с електоразпределителното е т.нар. краен снабдител, като ДКЕВР атакува именно тях и ги заплашва с отнемането на лиценза.
Тези дружества осъществяват финансовите потоци между крайните клиенти и Националната електрическа компания. Това дружество реално купува електроенергия от НЕК и я препродава на крайните потребители. Активите на крайните снабдители са предимно офисното оборудване и други типични за търговските дружества притежания.
Така, ако им се отнеме лицензът, реално това няма да доведе до сътресения във физическите доставки на електроенергия и до режим на тока.
В това увери и председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай. Той припомни, че през миналата година ЧЕЗ са преминали през процедура за отнемане на лиценз но до реалното отнемане не се е стигнало.