Китайските заводи за топене на мед са изправени пред натиск да обуздаят експанзията, която удря рентабилността на индустрията. Жизнеспособността нa заводите по целия свят може да бъде заложена на карта.

Най-големият потребител на мед в световен мащаб е на път да произведе около половината от рафинирания метал в света тази година след лудо изграждане на топилни пещи, за да се осигурят доставки, които са от решаващо значение за енергийния преход. Бумът в капацитета продължава въпреки ожесточената конкуренция за оскъдни суровини, която смазва маржовете навсякъде, пише Bloomberg.

Ексцесиите в Китай заплашват бъдещето на рафинирането на мед, смята Грант Споре, ръководител на изследванията на металите и минното дело в Bloomberg Intelligence. Операциите в Чили, Европа и Индия могат да бъдат изложени на риск, каза той.

Няма сериозно призиви в страната за ограничаване на производството и намаляване на огромния капацитет от нови заводи. Ако главоломната експанзия продължи и наложи съкращения навсякъде по света, повече производство ще бъде съсредоточено в Китай, въпреки че западните правителства се притесняват от контрола му върху стратегическите елементи.

Цените на медта достигат нови върхове. Предстои ли дефицит?

Цените на медта достигат нови върхове. Предстои ли дефицит?

Недостигът на медна руда принуждава много топилни предприятия да спрат работа

Ситуацията ще ескалира на най-голямото събиране на медната индустрия в Азия в Шанхай тази седмица, когато топилните предприятия са изправени пред преговори относно договорите за доставка на руда, които определят техните маржове. Миньорите имат водещата роля в годишните преговори, тъй като капацитетът изпреварва глобалното производство на мини.

Таксите за обработка и рафиниране, плащани на топилните заводи за превръщане на рудата в метал, може да паднат до 40 долара на тон или по-малко за следващата година, според оценки на индустрията, от 80 долара на тон през 2024 г. Подобно споразумение може да доведе загуби на маного места. Предишното дъно е било 43 долара за тон през 2004 г., според консултантската компания за метали CRU Group, която има данни от 1992 г.

Търсенето от възобновяеми източници на енергия, електрически превозни средства са на път да нараснат през следващите десетилетия. Това стимулира повече инвестиции по веригата за доставки на мед, но топилните заводи са много по-бързи и по-евтини за изграждане от новите мини.

Стремежът на индустрията да намали производството няма голямо въздействие. Производството на рафинирана мед в Китай се е повишило с повече от 5% досега през 2024 г. Миналия месец основната асоциация на металите в страната призова за по-силна правителствена намеса, за да спре "сляпото разширяване".

Анализаторите смятат, че китайските производители могат да издържат на условията по-добре от другите, заради предимството си в цените. Повечето от по-старите, по-малко ефективни инсталации вече са пенсионирани, според Sporre на Bloomberg. А големите частни топилни заводи бяха изхвърлени от индустрията през последните години, оставяйки сектора, доминиран от държавни фирми, по-устойчив на финансов натиск.