В края на януари Боливия подписа споразумение за 1 милиард долара с китайските фирми CATL, BRUNP и CMOC (или познати като CBC) и боливийската държавна компания Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) за проучване на находища на литий в южноамериканската страна.
CBC се занимават основно с добив на литий, рециклиране на батерии и добив на метали.
Президентът на Боливия Луис Арсе и държавнатра YLB изчисляват, че ценният метал ще може да се изнася до първото тримесечие на 2025 г. Президентът мечтае за "ерата на индустриализацията на боливийския литий" и по време на реч риторично попита: "Колко години трябваше да минат, преди страната да поеме по правилния път да се наслади на един от своите природни ресурси, толкова високо ценен в днешно време?".
Отговаряйки на критиците в националната и международната опозиция, Арсе заяви, че Боливия разполага с "правилната" технология за експлоатация на ресурса и ще започне изграждането на две модерни съоръжения за експлоатация в югозападния регион на страната. В момента обаче няма план за изграждане на допълнителни съоръжения, пише азиатското списание The Diplomat.
Китайските CBC ще отговарят за изграждането на "инфраструктура, магистрали и необходимите условия за бърз старт на работата на заводите". Те ще координират дейностите по добива с YLB.
Боливийската държавна компания и Министерството на въглеводородите на страната очакват всяко съоръжение годишно да се добиват 25 000 тона литий. Извлеченият метал ще се използва най-вече за производство на батерии и за производство на електромобили и електронни устройства.
Остава неясно обаче дали добитият и преработен литий ще бъде изнасян за Китай - по принцип страната е топ вносител на ресурса. Китайските компании управляват близо две трети от глобалната обработка и рафинирането на литий.
Китай внася голяма част от лития от Чили и Аржентина - другите два члена на т. нар. южноамериканския литиев триъгълник. Той използва лития за производството на различни продукти, като батерии, електронни устройства и части за електрически превозни средства.
В момента Китай се опитва да разположи добива си на литий на стратегическо място, предвид потенциалните рискове по веригата на доставки. Континенталната част е дом на около 25% от световните ресурси.
Управляващата социалистическа партия в Боливия MAS твърди, че ще запази пълен контрол върху процесите на добив, преработка и комерсиализация.
Боливийската опозиция оспори това твърдение. Карлос Арзе от Центъра за изследвания на труда и развитието на селското стопанство в Ла Пас твърди, че споразумението нарушава основополагащите правила на YLB.
Правилата, според Арзе, ясно показват, че никоя чуждестранна фирма не може да участва в добива на литий, а само в обработката. Други водещи фигури в опозицията заговориха дори за опасността от "денационализация на лития" в Боливия.
Боливийският минен и енергиен експерт и за кратко бивш ръководител на YLB Хуан Карлос Зулета също изрази резерви относно процеса на извличане на литий, заявявайки, че " това, което не знам, е дали ще има полза за страната".
Президентът на YLB Карлос Рамос заяви, че компанията не е подписала никакво споразумение с чужда държава, а по-скоро с конкретен корпоративен консорциум и че Боливия поддържа суверенитет върху своите процеси на комерсиализация на природните ресурси.
И все пак сделка има - тя е е резултат от продължило месеци наддаване, което стартира през есента на 2022 г., в което участваха също американски, руски и аржентински компании. Сделката дойде и след седмици на бурни протести в районите за добив.
Цената на лития в момента е 47 250 долара за тон, въпреки че достигна своя връх от 74 475 долара за тон през октомври миналата година.
projekt
на 21.02.2023 в 18:59:57 #1Колко е смешно когато контролираш "министерство на истината", но не си назначил правилните хора. Китай ще прави инвестиции, но статията е "слага ръка" все едно ги краде. В България им казват инвеститори. Не съм чул медиите тук да пишат или казват "дънди прешърс сложи ръка на българското злато", а е едно и също. Все едно говорим за оръжия. Руските и китайските са смъртоносни, а американските са хуманни. Американските стрелят с демократични патрони и те убиват хуманно