Заплатите в България имат реален потенциал да са близо два път по-високи. Това заяви лидерът на КНСБ Желязко Христов, цитиран от БТА, като подкрепи решението си със статистически данни.

По данни на Евростат изчисленият на паритетна основа БВП на глава от населението у нас е 3,1 пъти по-малък от средния за ЕС, а в същото време работната заплата е 7,2 пъти по-малка от тази в Евросъюза, обявяви президентът на синдиката.

Желязко Христов каза още, че по данни на статистиката за периода 2000 - 2006 г. реалният БВП на глава от населението е нараснал с 45.2 на сто, докато средната реална

работна заплата - с 15.8 на сто, което са 2.9 пъти по-малко.

Статистическите данни бяха цитирани по повод на дискусия в КНСБ относно плоския данък.

КНСБ, типично за синдикална организация, се обяви против плоския данък, и предложи мерки, с които да се възстанови някакъв социален баланс в данъчното облагане.

Синдикатите ще искат повишаване на минималната работна заплата на 250 лв., запазване на необлагаемия минимум и повишаването му до 250 лв., запазване на относителния дял на задължителните лични осигуровки плащани от работниците на 35 процента от размера им  и въвеждане на отрицателен данък за всички с брутни доходи до 460 лв. месечно.

Йордан Цонев, председател на Икономическата комисия в парламента, подчерта по време на дискусията, че се обмислят варианти, които да не ощетяват никой при въвеждането на данъка.