С близо милиард долара разходи президентската надпревара в САЩ през 2008 ще е най-скъпата за всички времена. В сянката й се е намесила една тиха частна сила: хедж-фондовете, които се месят в политиката повече от всякога.

Пол Сингър, мениджър на хедж-фонд, вече знае за кого ще гласува на президентските избори през 2008. „Руди Джулиани е точната ръководна личност за тези времена", твърди за републиканеца и бившия кмет на Ню Йорк 62 годишният Сингър. Според Сингър Джулиани е превърнал Ню Йорк в един от най-впечатляващите градове в света. В надпреварата за Белия дом днес той е „най-силният, най-консервативният" кандидат от всички.

Джулиани вече не отрича амбициите си: „Да, кандидатирам се", потвърдил е той пред говорителя на CNN Лари Кинг. В проучванията той е далеч преди партийните си конкуренти и се движи „рамо до рамо" със сенатора от Демократите Хилари Клинтън. Обаче конкуренцията е непредвидима и освен това е добре подплатена финансово: Клинтън сега разполага с 11 милиона долара за начало на кампанията си.

Сингър дава най-доброто, за да подкрепи своя фаворит Джулиани. Така да се каже, той е предоставил фирмата си Elliott Associates, един от най-старите основани през 1977 хедж-фондове със седем милиарда долара активи, в услуга на Джулиани. Освен това хедж-мениджърът официално се е включил в предизборната кампания като стратегически съветник. Другите финансови благодетели за „Руди" са ловецът на фирми Карл Икан и петролният милиардер от Тексас Тюдор Джоунс: и двамата си имат хедж-фондове и вече са се проявили като щедри спонсори.

Мотивите им са ясни - политически. Консервативната до най-закътаните ъгълчета на душата философия на Джулиани гарантира, че САЩ ще продължи глобалните си действия на своя глава, той ще бъде добра защита пред международните организации и съюзи. Джулиани е този, който ще се ангажира с „началната фаза на екзистенциална борба с радикалните елементи на пан-националните ислямисти".

Това изглежда нещо повече от салонен разговор на ветеран от Уол стрийт, на който му е станало скучно. Сингер и неговите колеги от хедж-фондовете се намесват по-активно от всякога в изборната надпревара в САЩ. Тъй като тяхното благосъстояние нараства все повече, увеличава се и влиянието им във Вашингтон - и то напълно законно, чрез дарения за предизборни кампании.

Изглежда паричното благоденствие има автоматични последици върху политиката: през 2008 президентската кампания ще струва близо милиард долара, което я прави най-скъпата в историята, като лъвския пай ще дойде от Wall Street.

Американският финансов сектор по време на изборите за конгреса през 2006 е инвестирал $52,2 млн. в дарения за партии.  Почти три милиона идват от 30-те най-големи хедж-фонда в Америка, двойно повече от президентските избори през 2000.

Ще се задоволят ли типчетата от хедж-фондовете с колекциите си от картини и с къщите си в Гринуич, или ще предприемат следващата стъпка?" пита се инвестиционният стратег Байрон Вин от Pequot Capital. „Както Холивуд навлезе в политиката, така ще видим същото за хедж-фондовете".

Това става отдавна и във всички посоки. Не само Джулиани си е гарантирал пари от хедж-фондовете. Партийният конкурент Джон МакКейн и бившата първа дама Хилари Клинтън не са спали. Една от най-важните „дарителки" на Клинтън например е Лиза Пери, съпругата на нюйоркчанина Ричард Пери. Техният фонд Perry Capital управлява 12 милиарда долара в NY, Лондон и Хонконг.

„Хилари е прекрасна", намира Пери, която от 2000 година насам е дарила над милион долара в кампаниите на различни демократи и е окачила в дома си две портретни фотографии на Клинтън. „Емоционално ще ги подкрепя и ще осигуря пари".

Освен това Пери е мобилизирала арт-сцената в Ню Йорк и е дала вече всевъзможни благотворителни приеми в къщата си в провинцията. „Лиза е активна и ефективна партийна работничка", е похвалил ангажираната хедж-съпруга говорителят на Клинтън. Пери връща комплимента: Хилари Клинтън ще е приказна жена-президент.

Конкурентът в партията на Клинтън, Джон Едуардс, пък има съвсем лична обвързаност с парите на хедж-фондовете. След провала в надпреварата за вицепрезидент през 2004, той прекара последните 14 месеца като съветник на концерна Fortress Investment.

Партийно ангажираните от хедж-бранша както Лиза Пери играят ролята не само на финансисти, а и на връзка с други състоятелни дарители. Благодарение на този тръбопровод водещите кандидати вече имат толкова много в сметките си, че е възможно скоро да започнат да се отказват от обществените пари. Те биха могли да се  възползват от законовата пролука, че в случай на отказ от обществени пари кандидатите могат да използват в предизборните си кампании неограничени суми.

Тази кандидат-президентска надпревара в САЩ започна най-рано и следователно ще е най-продължителната в историята. Очаква се когато наближат финалната права, всеки от основните кандидати да разполага по сметка с поне $100 млн. Тук като благодетели и спасители се намесват хедж-фондовете.

Но близостта до властта може да донесе и рискове за хедж-фондовете. Във Вашингтон стават все по-гръмки призивите не само за по-силен контрол на тези частни и далеч не-регулирани фондове, а и генерално за по-справедливо разпределяне на богатството на Америка между богатите и бедните.

Един от тези, които все по-охотно пропагандират подобно преразпределение е чернокожият кандидат за президент Барак Обама. Негова финансова опора е (хедж-фонд) милиардерът Джордж Сорос, който на последните избори дари на Демократите 18 милиона долара.