През последните години основният фокус на пазарите по отношение на растежа пред Великобритания беше Брекзит. Но стопанството на страната се изправя и срещу други предизвикателства, пише Билал Хафеес от MacroHive, предаде Zero Hedge.
Това са трите най-сериозни риска пред страната през 2020 г., въпреки че представителите на Консервативната партия имат мнозинство в парламента:
- Рецесия
Не е необходим значителен катаклизъм като Брекзит за изпадането на икономиката в криза. Всъщност от средата на миналия век досега продължителността на бизнес цикъла е средно девет години, а за последен път страната премина през спад по време на Голямата рецесия от 2008 г.
През 2020 г. пазарите вече се готвят за следващите сътресения, след като централните банки във водещите икономически райони като Европейския съюз и САЩ инжектираха огромни количества ликвидност през последните години, с което поддържаха представата за икономически растеж.
source: tradingeconomics.com
Така рискът от настъпването на криза във Великобритания през следващите години е особено висок, особено когато се има равнището на дълга на правителството в страната и нарастващите разходи за различни пера на социалните плащания.
- Пазарен риск
Въпреки срива на пазарите през 2008 г., през последните десет години пазарите на частен дълг се изстреляха. А както и тогава, мениджърите на рисковите фондове може да не са оценили правилно риска пред различни категории активи.
Точно това вече се случи с фондовете Woodford и M&G във Великобритания. Пазарите в САЩ също са застрашени от такъв феномен, както видяхме по време на ръста на лихвения процент на репо пазара през есента на миналата година.
- Проблеми пред пенсионната система
В началото на 90-те години около 12% от населението на Великобритания са били над 65-годишна възраст, но днес те са около 20% от жителите на страната. Заедно с хората в предпенсионна възраст, техният дял нараства до малко под 50%, а продължителността на живота се покачва постоянно.
Някои кохорти от популацията се очаква спокойно да достигнат до 92-годишна възраст, което означава, че те ще зависят от пенсиите си за период от почти 30 години, а държавната пенсионна система осигурява доходи от под една трета от тези, които индивидът е получавал в трудоспособна възраст.
А пред нея има и друг проблем. Доходността по облигациите, търгувани от пенсионните фондове, се срина. Ако преди три десетилетия държавните ценни книжа, в които те инвестираха, са носили средно над 4%, днес реалната доходност е едва 0,15%. Нещо повече, през последните години в някои случаи тя е дори отрицателна.
Това означава, че все повече хора ще трябва да заделят все повече суми, за да се спасят от прекарването на една трета от живота си в бедност. При това, този проблем се обостря изключително много през последните години и вече се е превърнал в бомба със закъснител.