Размерът на концесионното възнаграждение при добива на подземни богатства ще зависи и от рентабилността на нетните приходи от продажба на добитите от находището суровини, предвиждат приетите от Министерския съвет изменения и допълнения в Наредбата за принципите и методиката за определяне на концесионното възнаграждение за добив на подземни богатства по реда на Закона за подземните богатства.

Предлаганите промени в подзаконовата нормативна уредба се предприемат след анализ на прилагането й в действащите концесионни договори и принципите за определяне на концесионното възнаграждение в страните от Европейския съюз.

През септември м. г. министър-председателят Сергей Станишев създаде междуведомствена работна група, ръководена от вицепремиера Ивайло Калфин, чиято задача бе да подготви предложения за изменения и допълнения в наредбата. Целта е методиката, приета през 1999 г., да бъде адаптирана към новите икономически условия, свързани с интензивното развитие на дейността по търсенето и проучването на подземни богатства.

Принципът в действащата досега методика концесионното възнаграждение да бъде в зависимост от рентабиността на концесионната дейност се въвежда и за металните полезни изкопаеми, за които Лондонската метална борса поддържа цени.

Целта е по-справедливо разпределение на ползите от дейността, като същевременно се стимулират добивните предприятия.

Процентният размер на отчисленията за концесионно възнаграждение ще е от 0,8 на сто до 4% от нетните приходи от продажби, при граници на рентабилността от 10 до 50 на сто. В определени случаи, в зависимост от финансово-икономическите условия, с концесионния договор ще могат да се договарят по-високи или по-ниски размери на концесионното възнаграждение.

Измененията в методиката за определяне на конкретния размер на концесионното възнаграждение за добив на строителни и скално-облицовъчни материали са свързани с:

  • концесионното възнаграждение да се определя въз основа на средно-претеглената продажна цена на подземното богатство за съответния период.
  • процентният размер на отчисленията за изчисляване на концесионното възнаграждение за строителните материали да бъде 7 на сто, а за скално-облицовъчните материали - 4 на сто от средно претеглената им продажна цена.
  • размерът на концесионното възнаграждение за единица добито подземно богатство да не е по-ниско от предварително определени минимални стойности, които се индексират ежегодно.

Промените в наредбата са съгласувани с браншовите организации - Българска минно-геоложка камара и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.