Третата по големина икономика в света след четири години, т.е. през 2027 г. ще стане Индия. При това, до 2030 година нейният брутен вътрешен продукт (БВП) почти ще се удвои спрямо сега, до 7 трилиона долара. Тази прогноза направи директорът по проучванията на пазарите за Азиатско-Тихоокеанския регион на JPMorgan, Джеймс Съливан.
"Според JPMorgan, много силните дългосрочни икономически стимули правят Индия основен "играч" в света от структурна гледна точка", казва Съливан, цитиран от Business Standard.
По думите му, в близките години делът на промишленото производство в БВП на Индия може да нарасне от 17% сега до почти 25%, а износът може да се удвои, превишавайки 1 трилион долара.
"В дългосрочна перспектива JPMorgan предвижда огромни изменения в цялостната структура на индийската икономика", добавя Съливан.
А министър-председателят на Индия Нарендра Моди каза по-рано, че Индия се е превърнала в най-големия в света източник на икономически растеж и иновации. Премиерът подчерта наскоро, че Индия ще ускори своите икономическите реформи.
Според доклада на Международния валутен фонд (МВФ) за перспективите на икономическото развитие в света, темпът на растеж на БВП на Индия през текущата 2023-2024 фискална година ще достигне впечатляващите 6,3%.
Що се отнася до първите две икономики в света, очакванията като цяло на международните икономически анализатори са, че при тях няма да настъпи промяна или размествания поне в следавщите няколко години.
По данни към средата на тази година, 5-те най-големи икономики в света са:
САЩ
- БВП: $26,8 трилиона
- БВП на глава от населението: $80 030
Китай
- БВП: $19,3 трилиона
- БВП на глава от населението: $13 720
Япония
- БВП: $4,4 трилиона
- БВП по държави на глава от населението: $35 390
Германия
- БВП: $4,3 трилиона
- БВП по държави на глава от населението: $51 380
Индия
- БВП: $3,75 трилиона
- БВП по държави на глава от населението: $2600