Нова индустриална зона на площ от над 2000 дка на мястото на старото летище - за това ще преговаря кметът на Стара Загора Живко Тодоров с министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов. За да се реализира проектът, терените трябва да бъдат прехвърлени от ведомството.
Контекст: Летище Стара Загора е първото гражданско летище в България, като историята му започва още преди Втората световна война - през 1937 г. Разположено е в землището на днешния кв. "Колю Ганчев", на по-малко от 5 км от АМ "Тракия". Полосата му е дълга 2550 м, площта на имота е около 2110 дка. Използвано е и за военни цели - до 2000 г. на него са базирани вертолети Ми-24.
Въпреки доброто си географско разположение и наличието на лиценз за обслужване на международни полети, състоянието на пистата и прилежащите съоръжения на аерогарата през годините се влошава на фона и на почти пълното спиране на вътрешните полети след края на 80-те. Така през 2007 г. лицензът е отнет, а към 2009 г. Летище Стара Загора на практика не функционира.
След 2010 г. започва работа по програма за превръщането му в международен карго терминал за цяла Югоизточна Европа. Проблеми със собственици на частни имоти и нисък инвеститорски интерес обаче осуетяват този план. През 2016 г. тогавашният екип на Министерството на икономиката предлага окончателно закриване на летището превръщането на терена в индустриално-икономическа зона.
Източник: БАТА-АГРО
Това не се е случило и до днес, като през последните години на пистата на аерогарата се провеждат изложения на земеделска техника.
Детайли: Пред журналисти старозагорският кмет Живко Тодоров и екипът му посочиха, че има интерес от страна на инвеститори за реализиране на проекти в общината, но тя не разполага със свободни площи с изградена инфраструктура, тъй като капацитетът на съществуващите индустриални зони е запълнен.
Разпродадени са, например, всички 110 дка терени в учредената през 2018 г. Индустриална зона "Загоре", като те са закупени от 3 чуждестранни и 5 български компании. Общата инвестиция е за 143 млн. лева, а работните места, които ще се създадат са 1237, отчете изп. директор на зоната Радослав Танев, цитиран от БНР.
Превръщането на бившето летище в индустриална зона е жизненоважно за града и в контекста на "Зелената сделка", подчерта Тодоров.
Междувременно ще се търсят и варианти за разширяване на зона "Загоре".