Работни места за 20 000 души и 6 милиарда евро инвестиции - това ще е икономическият ефект от проекта на компанията Rio Tinto за добив на литий в Сърбия, заяви министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата на западната ни съседка Горан Весич, цитиран от "Танюг".

Проектът отново се върна на дневен ред по-рано през този месец, след като съдът отмени решение на именно на правителството, с което той беше спрян през 2022 г. Това се случи след протести на екоактивисти.

Окончателно? Сърбия казва "да" на добив на литий за над €2 милиарда

Окончателно? Сърбия казва "да" на добив на литий за над €2 милиарда

В страната се намира едно от най-големите находища на метала в света

Rio Tinto искат да разработят най-голямото литиево находище в долината Ядар в северозападната част на страната. Плановете са за 58 000 тона годишен добив, което е достатъчно за 1,1 млн. електромобила или 17% от европейския пазар.

За целта компанията ще направи и многомилиардна инвестиция.

Mercedes и Stellantis също поискаха да участват в добива на литий в Сърбия

Mercedes и Stellantis също поискаха да участват в добива на литий в Сърбия

Страната може да се сдобие с най-голямата мина в Европа

В края на миналата седмица Белград и Брюксел подписаха споразумение, с което евросъюзът получава достъп до добиваните в Сърбия суровини. Според Весич това е "повратна точка в развитието" на страната. Така проектът по думите му ще донесе по-висок стандарт на живот особено в населените места близо до мината.

Според него "Сърбия стана част от европейската индустрия".