Милиарди бяха инвестирани, престижни обекти бяха построени, туристите бяха привлечени. Столицата на Китай Пекин израстна икономически чрез Олимпийските игри. Колко дълго ще продължи този бум? Растежът на Китай е ограничен, пише "Дойче Веле".

Не само с многобройните медали, но и с внушителните спортни места като гнездото на птиците и водния куб, Китай демонстрира своята нарастваща сила. С Олимпийските игри Пекин постигна опора, за да израсне в световна метрополия, заяви изпълнителният директор на икономическия съюз Чен Йен. Между 2002 и 2007 година годишният икономически растеж на китайската столица  възлиза на 12,1%. Това е 1,8% повече отпреди 6 години преди началото на подготовката на Игрите.

Доходите на глава от населението през 2001 година  са 3200 долара, през 2007 година те вече са 7500 долара. До края на годината брутният вътрешен продукт на глава от населението трябва да нарасне до 8000 долара.

Позитивните импулси от развитието на столицата няма да се отразят върху цялата страна, твърди Маркус Таубе от Университета в Дюзбург-Есен. Брутният вътрешен продукт, който произвежда Пекин, е едва 4 насто от общия БВП. Това е твърде малко, за да се отрази върху цялата икономика, заявява Таубе.

Започващата рецесия на Запад, означава по-малко продажби за Китай в Европа и САЩ.

Върхът в икономическият растеж беше постигнат през четвъртото тримесечие на 2007 година. Икономиката регистрира ръст от 12%. „Парата е изпусната, Китай бързо се разви, икономиката прегрява, но тя върви по добър път. Растежът ще продължи", смята Маркус Таубе.

Комунистическото правителство на Китай възнамерява да инвестира около 37 милиарда евро в икономиката, информира германското издание „Шпигел".  Програмата предвижда данъчни облекчения и по-високи държавни разходи, съобщава китайското седмично издание „Economic Observer" . Тя предвижда да бъдат подпомогнати малките предприятия.  

След Олимпийските игри китайската икономика е изправена пред голямо предизвикателство - растежът на четвъртата по големина икономика като че ли върви към своя край.

За европейските отношения растежът на китайската икономика е пословичен. През второто тримесечие на тази година Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 10,1 на сто спрямо миналата година. Китай се нуждае от висок икономически ръст, за да осигури работа на милионите прииждащи работници от селските райони към градовете. За Китай растеж от 8 на сто е нисък, твърди анализатор от агенция Fitch. Такъв ръст ще доведе до рецесия, добавя той.