Ситуацията в Пуерто Рико е тотална бъркотия. А идеята за федерален контролен борд, който да се намеси и да подобри положението на острова, набира все по-голяма подкрепа.

Подобно решение проработи за американската столица Вашингтон през 90-те и за метрополиса Ню Йорк през 70-те години на XX век.

Икономиката на Пуерто Рико потъва, населението е намаляло с 440 000 души само за последното десетилетие, а дълговете достигат значителните 70 милиарда долара. Островът често бива сравняван с Гърция и американския град Детройт.

По какво Гърция си прилича с Пуерто Рико?

По какво Гърция си прилича с Пуерто Рико?

И защо няма нищо общо с Калифорния

Губернаторът Алехандро Гарсия Падиля твърди, че Пуерто Рико, която е със статут на свободно присъединила се държава към САЩ, се намира в „смъртоносна спирала” и няма начин някога да има достатъчно пари, за да покрие всичките си дългове.

Облигационерите обаче не са съгласни. Според тях парите са налични, но се харчат неправилно. Като пример те посочват 78-те кметове на острова (1 на всеки 45 000 души) и потенциални спестявания от милиарди.

Примката около Пуерто Рико се затяга

Примката около Пуерто Рико се затяга

Финансова безизходица и необслужван дълг тежат на правителството на страната

Двете страни на спора са единодушни по малко неща, с изключение на едно: Пуерто Рико не се нуждае от подкрепа от правителството. А за да излезе от кризата, островът вероятно ще се нуждае не от финансова, а от правна помощ от Конгреса на САЩ.

На фона на мнението на Гарсия Падиля, че най-доброто решение е обявяване на страната в несъстоятелност, се чуват повече призиви за „план Б” – федерален финансов контролен борд, който да съблюдава намирането на изход от кризата и възстановяване на доверието.

Много облигационери и жители на острова също се изказват в подкрепа на идеята. Контролният борд обаче би означавал загуба на част от местната власт. Някои гледат на подобен ход като на връщане към 40-те години на миналия век, когато именно Вашингтон назначи губернатора на Пуерто Рико.

В четвъртък администрацията на президента на САЩ Барак Обама отново призова Конгреса на САЩ да приеме законодателство, което ще улесни преструктурирането на дълга от страна на острова.

Председателят на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ Пол Райън обеща да предприеме мерки за подпомагане на Пуерто Рико до края на март.

Защо милиардери избират да инвестират в затъналото в дългове Пуерто Рико?

Защо милиардери избират да инвестират в затъналото в дългове Пуерто Рико?

Супербогаташи избират да живеят на острова