Конфликтът в Украйна доведе до подем в българската военна индустрия. Експортът, но и очакването за нарастващи нужди на нашата армия удвоиха приходите и утроиха печалбата на "Арсенал", които откриха и нов завод в Стара Загора. Изключително висока е заетостта и във ВМЗ-Сопот, както и в редица други свързани с отбраната предприятия в страната.

Голямото изключение се намира в Търговище. Работещите в завода за ремонт на бронетанкова техника "ТЕРЕМ - Хан Крум" излязоха на протест - както заради забавени заплати, така и заради опасения за заетостта си през новата година.

Това беше позната картина в този тип предприятия - но не и във времена, в които огромна по мащабите си война се води съвсем близо до българските граници.

Работници от "Терем" в Търговище си искат заплатите

Работници от "Терем" в Търговище си искат заплатите

В противен случай ще излязат на протест. Около 1 млн. лв. дължи военният завод на останалите 300 работници

"През изминалата година бяхме подложени на нередовно изплащане на трудовите възнаграждения, въпреки че изпълнявахме съвестно задълженията си и спазвахме трудова дисциплина. Липса на визия за бъдещето на дружеството, без ясни идеи за нови поръчки и договори. Принуждаване да работим в условия, които ни поставят в унизителната роля на работещи бедни", пише в цитираната от БТА декларация на организациите на КНСБ и КТ "Покдрепа" в завода.

Вече е ясно кога ще заработи новият завод на "Арсенал"

Вече е ясно кога ще заработи най-новият военен завод у нас

Компанията е инвестирала над 200 млн. лева в оборудване, цехове и производства през последните години

Пред агенцията за проблемите призна и директорът на завода ген. Николай Караиванов: ""Не са изплатени заплати, защото нямаме парични постъпления към настоящия момент. Договорите през 2024 г. бяха доста оскъдни и с мъка покриват разходите на завода. Заводът е предвиден за ремонт на бронетанкова техника и не може да бъде преориентиран към цивилна продукция. В момента нямаме големи поръчки. Ако други заводи могат да ремонтират и цивилна техника, ние не. Армията няма нужда от ремонт на такава техника".

А можеше да не става така

Заводът в Търговище е създаден с разпореждане на Министерския съвет от 1961 г., а дейностите стартират през 1965 г. През годините са правени няколко разширения, а през 1986 г. е открит и нов корпус.

Поне според сайта на ТЕРЕМ, и тогава, и сега има и цивилно направление - свързано с производство и модернизация на контейнери, корабно обзавеждане, метални фермени конструкции, PVC дограма и ремонт на камиони и специализирани машини.

Шефът на "Арсенал": Обезпечени сме дългосрочно с договори и пазари, търсим още 2000 служители

Шефът на "Арсенал": Обезпечени сме дългосрочно с договори и пазари, търсим още 2000 служители

Във военния завод работят над 8500 души със средни заплати от 2000 лева

В най-силните си години завод "Хан Крум" има над 5000 служители, а месечно се ремонтират основно по 22 танка.

Сега обаче в предприятието има едва 170 останали служители, като 30 са в базата в Провадия.

Модернизацията на основния боен танк на нашата армия - Т-72, върви с много бавно темпо. От общо 84 машини в строя, по-малко от половината са със съвременно оборудване. Председателят на Синдикат "Отбрана" Тодор Воденов коментира пред News.bg, че армията подава "неритмично" работа на "ТЕРЕМ - Хан Крум" - а освен това поръчките са в недостатъчен обем, за да обезпечат заетостта на предприятието.

Скоро след избухването на войната в Украйна се заговори за възможност повредени украински танкове от съветски модели да се ремонтират у нас. Делегация от Киев посети нашата страна, за да прецени състоянието на специализираните ни заводи. В крайна сметка от начинанието, на което някои възлагаха сериозни надежди, не произтече нищо.

Новите бойни машини на пехотата "Страйкър" също подминаха Търговище - ще се сглобяват в завода на ТЕРЕМ във Велико Търново.

Последната поръчка на завода, за която има публична информация, е от септември. Тя беше за ремонт на четири танка Т-72 на военния университет и трябваше да осигури "заетост и натовареност" на предприятието до края на 2024 г.

Какво следва - не е ясно. Ген. Караиванов е заявил на работниците, че се търсят варианти за изплащане на заплатите и за намиране на работа на завода. Ако такива скоро не бъдат намерени, протестите ще продължат.

Тодор Воденов от Синдикат "Отбрана" е категоричен - ако заводът бъде закрит, работниците бързо ще си намерят работа (включително - в чужбина). След това обаче страната ни трудно ще намери екип за такъв тип специализирано и важно за националната сигурност предприятие.