Цените на петрола леко спадат във вторник сутринта преди публикуването на седмичния доклад на Министерството на енергетиката на САЩ за състоянието на енергийните резерви в страната.
Към 9:12 часа българско време юнските фючърси за Brent поевтиняха с $0,27 на лондонската борса ICE Futures, до $84,49 за барел. Във вторник цената на европейския сорт се покачи с 0,01 долара до 84,77 долара за барел.
Майските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се търгуват с $0,47 по-малко - $80,38 за барел. В резултат на предходната сесия тези контракти поскъпнаха с $0,03 до $80,86 за барел.
Данните на Американския петролен институт (API), публикувани в нощта на вторник срещу сряда, показаха намаление на стоковите петролни запаси в САЩ за седмицата, приключила на 14 април, с 2,675 милиона барела. Министерството на енергетиката на САЩ ще публикува официалните данните по-късно в сряда. Експертите средно очакват петролните запаси в Съединените щати да са намалели с 1,088 милиона барела миналата седмица, според Trading Economics.
"Пазарът на петрол продължава да остава в доста тесен ценови диапазон. Перспективите за търсене изглежда се задържат и сигналите за намаляващи маржове от рафинериите в Азия само добавят към тях", каза Уорън Патерсън, който отговаря за стратегията за суровините в ING Groep NV в Сингапур.
Във вторник данните показаха, че икономиката на Китай е нараснала повече от очакваното през първото тримесечие, повишавайки перспективите за търсене в най-големия вносител на суров петрол в света. Китайските рафинерии също преработиха рекордно голямо количество суров петрол през март. Това компенсира опасенията, че по-нататъшното повишаване на лихвените проценти в САЩ може да намали глобалния икономически растеж и бъдещото търсене на енергия.
От страна на предлагането, ОПЕК+ се очаква да намали добива от следващия месец, въпреки че руският износ на суров петрол се върна обратно над 3 милиона барела на ден миналата седмица, съобщи Bloomberg. Федералното правителство на Ирак и регионалното правителство на Кюрдистан също предприемат стъпки за възобновяване на северния износ на петрол от турското пристанище Джейхан, след като беше спрян миналия месец. В САЩ, пише Тrading Еconomics.