Президентът на банката на Федералния Резерв в Атланта Денис Локхарт заяви в интервю публикувано в петък, че Фед трябва да бъде "предвидлив", а не да чака прекалено дълго, за да затегне паричната си политика (да повиши лихвените нива).

"Ние все още не сме там", каза той в интервю  за Market News International, „но скоро ще бъдем и трябва да сме готови".

Това негово изказване, съчетано с по-добрите от очакваните данни за заетостта в САЩ, доведоха до спекулации за покачване на лихвените нива на Фед преди края на годината, което оказа подкрепа на долара и доведе до ново поевтиняване на американските държавни облигации.

Днес, след доклада за заетостта доходността на облигациите, емитирани от финансовото министерство нарасна до 3.91%, най-високото й ниво от ноември 2008г. насам.

Час след излизането на доклада еврото поевтинява с 0.9 на сто, до 1.4052 долара, докато доходността на държавните бонове с 10 годишен падеж е с 9.2 базисни пункта по-висока от вчера, на ниво от 3.81 пункта.

След излизането на данните за заетостта в САЩ американската валута се срина до 1.4042 долара, което заедно с пазарния оптимизъм даде подкрепа на петролните фючърси и за минути цената на контрактите за сорт WTI с доставка през юли поскъпнаха до 70.32 долара за барел.

Американските пари пък след първоначалния спад до дневно дъно от 1.4259 долара за евро, поскъпнаха, подкрепени от спекулациите за повишаване на лихвените нива на Фед, до 1.3971 долара за евро.

Американските фондови пазари стартираха сесията с оптимизъм, като DJIA покачи до 8 839.40 пункта, NASDAQ Composite до 1 865.95 пункта, а S&P 500 до 951.64 пункта.