Между 60 хил. и 100 хил. дка български гори са били подарени от правителството на близки до него фирми и хора чрез замени в периода 2004 - 2008 г. - алармира Националната антикорупционна коалиция, обединила сдружение „Зелени Балкани" и още 30 неправителствени организации.

Това е „най-голямото посегателство на националното богатство и териториалната цялост на страната", заявяват екоактивистите. Дори политическата корупция във времето на масовата и касовата приватизация бледнее пред това, което се случва с горите.

Нацията е лишена от най-красивите природни ландшафти, разположени по черноморското крайбрежие и планинските райони. „Площ не по-малка от 10 хил. стадиона вече не е част от нашето национално богатство, а частна феодална собственост" - активистите обясняват размера на случващото се. 

Реалните загуби за страната са огромни - разликите в пазарните цени на заменените земи достига 8 млрд. лв. От замените са се възползвали 50 или 60 физически и юридически лица.

Националната антикорупционна организация стартира кампания, която има за цел да обедини усилията на структурите на гражданското общество за възстановяване на заграбените държавни земи и гори.

На нож срещу заменките

Българската общественост през последните години многократно имаше поводи да се възмущава от спорната практика „заменки" на гори. Широко зееща врата в Закона за държавната собственост позволява да се преотстъпва природа на безценица за „вътрешни" хора - вече се възползваха Христо Ковачки, Красимир Гергов, Тодор Батков.

Благодарение на журналистическите усилия приватизацията на българските гори от близки на властта хора стана широко известна. Само че общественото недоволство не успя да доведе до промяна на вредната практика по-рано от приключването с разпределянето на желаните терени. Според депутат от опозицията, основните замени, които са били пожелани от „едрия бизнес", вече са се извършили и управляващите сега биха показали по-голяма готовност да решат този проблем.

Стефан Юруков, председател на Държавната агенция по горите, на 17 юли имаше смелостта да заяви, че заменките увеличават държавния горски фонд , а „забранителните мерки не винаги дават най-добрите резултати". Юруков каза: Замените, които сме направили от създаването на Държавната агенция по горите, са целесъобразни. Благодарение на тях увеличихме държавния горски фонд с 25 хил. дка, без да похарчим стотинка от бюджета.

„Кой може да каже каква е пазарната цена (на заменените терени)?" - разсъждаваше Юруков. „Ние работим с данъчната оценка и тя се прави от лицензирани оценители".

Опит за обществен натиск

Представители на ОЛАФ и евродепутатът Йенс-Питер Бонде изразяват подкрепа на кампанията за запазване на българските гори срещу феодалните процеси. В сряда в сградата на парламента ще се проведе пресконференция, на която Антикорупционната организация ще представи своята програма.

В програмата се предвижда свикване на заседание на Съвета по национална сигурност от президента, изработване на обществен договор, с който партиите се ангажират да възстановят заграбените територии, подписка за сезиране на Конституционния съд, създаване на група от доброволци, които да провокират предизборните мероприятия на политическите партии, задавайки въпроси.

Екоактивистите могат лесно да намерят път и до сърцето на безпристрастния икономист. Техните изчисления показват, че разликата между пазарните цени на придобитите земи и цената, по която частните лица са закупили гори от държавата, възлиза от 6 до 8 млрд. лева.

Много от тези замени, маскирани като инвестиционни намерения с обществена полза, вече се продават на свободния пазар на цени от 300 до 2000 пъти по-високи от тези, на които са били придобити.

Истинската загуба за България въсщност не може да бъде изразена в пари. Въпреки че още не са отразени в националния кадастър, по нашето Черноморско крайбрежие има десетки нови частни имения, някои от които са дълги 7 км., твърдят Зелени Балкани. На българското общество ще бъде ограничен достъпът до тези територии с уникално ландшафтно и биологично разнообразие, които не само са сменили собствеността си, но и предназначението си и са предвидени за урбанизация.

Антикорупционната коалиция заключва: За съжаление въпросното мащабно ограбване е много добре законово подплатено и възстановяването на националните активи би било най-голямото политическо и историческо предизвикателство в българската политическа история. Ако сега по ред причини не можем да осъзнаем явлението, то ще го направи историята. Тогава може да бъде късно.