Цените на основните хранителни продукти се понижиха в световен мащаб през юли, след като през предходните 5 месеца неотклонно вървяха нагоре от достигнатото през януари близо 7-годишно дъно, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана (FAO) към ООН.
Ценовият индекс за хранителните продукти, изчисляван от FAO и отчитащ месечната динамика в цените на избрани зърнени и маслодайни култури, месни и млечни продукти, както и захарта, се е понижил през юли с 0,8% спрямо предходния месец до 161,9 пункта. В момента цените на храните в света са с 1,4% под нивото им от юли 2015 г., добавят от организацията.
Индексът на зърнените култури през юли се е понижил с 5,6% на месечна база, като само оризът е поскъпнал. Другият голям спад е при растителните масла, които са поевтинели с 2,8% на фона на достигнатото 5-месечно дъно в цената на палмовото масло след възстановяването на нивото на производството му в югоизточна Азия и отслабването на търсенето от основните държави-вносителки.
Според старши икономиста на FAO Абасян спадът предполага, че не е особено вероятно в близко бъдеще цените на храните да се повишат съществено. „Усещането, че цените ще нарастват всеки месец, се оказа измамно”, посочи още експертът, цитиран от Reuters.
Прогнозата за относително стабилни цени на хранителните продукти в света през следващите 10 години, направено от FAO и ОИСР в началото на юли, започва да се оправдава, а основания за такава прогноза дават очакванията за повишаване на продуктивността в селското стопанство и за известно разширяване на посевните площи през следващите 10 години.
Според експерта обезценяването на валутите на основни държави-износителки на селскостопанска продукция е оказало натиск върху цените. Той посочи също, че благоприятните метеорологични условия са облагодетелствали зърнените култури, което увеличава предлагането им.