Правителството на Румъния обмисля възможността за закупуването на международното свободно пристанище Giurgiulesti на река Дунав в Молдова, което в момента е собственост на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Румънските власти искат да закупят пристанището чрез компанията Administratia Porturilor Maritime S.A. Constanta - търговско дружество под ръководството на Министерството на транспорта, съобщава Romania Insider.
Премиерът Марсел Чолаку обсъжда закупуването на пристанището от Молдова още от миналата година с цел създаване на център за възстановяване на Украйна. Покупката обаче се разглежда и като стратегически ход от страна на северната ни съседка, който може да засили ролята на Румъния в икономическото развитие и усилията за възстановяване на региона.
Румъния често е изразявала готовност да допринесе за възстановяването на Украйна след войната, поради общата граница на двете държави и засилените двустранни отношения през последните години.
"Не знаем какво ще се случи с Одеса, която е пристанище на Южна Украйна, но имаме това пристанище в Молдова, което все още не функционира. Чрез Министерството на транспорта Румъния вече е проявила интерес към ЕБВР да закупи това пристанище и да го развие. Очакваме отговор", заяви Чолаку през септември миналата година.
Източник: iStock
Стратегически разположено при вливането на река Прут в Дунав, пристанището е единственият непряк излаз на Молдова към Черно море, което подчертава решаващата му роля в регионалната търговия и развитие.
Джурджулещ е село в южна Молдова, разположено на левия бряг на река Прут, срещу град Галац - важно пристанище на река Дунав в Румъния. През първите две години след руската инвазия в Украйна, четириъгълникът, образуван от пристанищата Рени в Украйна, Джурджулещ в Молдова и Галац и Констанца в Румъния помогна на Украйна да изнесе своето зърно в чужбина.
Този стратегически съюз от пристанища изигра решаваща роля в подкрепата на икономиката на Украйна по време на труден период. Международното свободно пристанище в момента се управлява от Danube Logistics SRL, която от своя страна е собственост на ЕБВР.
Замислено през 1995 г., то е проектирано като портал за морски кораби и е оборудвано с терминал за съхранение и трансбордиране на рафинирани петролни продукти, демонстрирайки неговия потенциал за растеж и развитие.
ЕБВР предостави заем от $27,5 милиона и инвестиционен пакет в подкрепа на развитието на инфраструктурата на Terminal S.A. - молдовско-гръцко акционерно дружество, което сключи концесионно споразумение с Молдова за изграждане и експлоатация на пристанище Giurgiulesti.
Но физическата работа по него спря в края на 90-те години и заемът от ЕБВР по-късно беше класифициран като обезценен. През 2004 г. пристанището беше концесионирано на Azpetrol Group, която натрупа значителни дългове. През 2011 г. става собственост на Danube Logistics SRL. На 7 май 2021 г. ЕБВР придобива 100% от капитала на тази група.