Китай може да изгуби позицията си на най-големия производител на злато в света до края на десетилетието, става ясно от последния анализ на S&P Global. В него са използвани данни от консултантската компания Institute of Geotechnologies. Според институцията новият номер едно ще е Русия.
Промяната може да настъпи, тъй като Китай свива своя минен добив, докато Русия, която е настоящият втори най-голям производител в света, го разраства, се казва в бележката на S&P Global. Страната утрои производството си през последните две десетилетия.
"С добив от 331 тона през 2020 г., Русия се класира на второ място по отношение на добива на злато в световен мащаб, което представлява 9% от общото количество в света", пише S&P Global. Производството в Китай е намаляло с 3,8% спрямо 2019 г. до 368 тона.
"Ако Русия запази настоящата си траектория на растеж, тя може да стане световният лидер в добива на злато веднага след това десетилетие, твърди институтът", пише S&P Global.
Между 2010 г. и 2019 г. руското производство е нараствало средно с 5,5% годишно, докато глобалният темп на растеж е от 3% на годишна база. Освен това през 2020 г. Русия е произвела 0,6% повече злато, отколкото през 2019 г., докато световното производство е спаднало с 5%, се казва в бележката.
В краткосрочен план Institute of Geotechnologies прогнозира руското производство на злато да продължи да наблюдава годишен ръст от 0% до 2%. След 2025 г. обаче се очаква този темп да се ускори поради разширяването на съществуващите мини или стартирането на нови големи производствени активи.
"Редица източници прогнозират производството на Русия да достигне 427-482 тона годишно към 2030 г., но анализаторите от Institute of Geotechnologies вярват в перспективата за производство на 550-600 тона годишно до края на десетилетието", уточняват от S&P Global.
Три от десетте най-големи компании за добив на злато вече работят в Русия, включително Polyus, Kinross Gold и Polymetal. Освен това уникалният и значителен дял на наносното злато в Русия гарантира повишена минна дейност и инвестиции в бъдеще, се добавя в бележката.
"Над 70% от руското злато идва от наносни находища. Полиметалните находища (включващи медно-пиритни, медно-никелови и други комбинации от руди) осигуряват около 12% от производството. През последните няколко години някои от най-големите руски добивни компании започнаха да произвеждат злато като страничен продукт спрямо основната си дейност", констатират анализаторите.
Руският пазар на злато също е устойчив на всякакви колебания в цените на златото поради евтините операции.