Растежът в Централна и Източна Европа остава силен и вероятно ще се запази такъв до 2020 г. Той обаче е достигнал своя връх, а темпът на разширяване за региона като цяло ще се забавя през 2019 и 2020 г.
До тези заключения достига Виенският институт за международни икономически изследвания в новите си прогнози за икономики 22-те страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) до 2020 г., цитирани от Emerging Europe.
Докато световната икономика все още расте уверено, подпомагана най-вече от оживлението в САЩ, перспективите пред еврозоната (ключов източник на търсене на износ, парични преводи и инвестиции за ЦИЕ) са по-малко положителни, отколкото през пролетта. Отрицателните рискове се увеличиха още тази година и представляват сериозна заплаха за растежа на региона до 2020 г.
Анализаторите от Виенския икономически институт отбелязват, че недостигът на работна ръка в региона е все по-остър и представлява средносрочно предизвикателство за растежа. Въпреки това, в близко бъдеще те предвиждат значително нарастване на заплатите, което ще подпомогне частното потребление.
Високите нива на използване на капацитета, ниските лихвени проценти и притока на средства от ЕС ще продължат да поддържат силен растеж на инвестициите в ЦИЕ.
Българската икономика ще продължи да нараства с темп от около 3%, колкото тази на Чехия, но все още по-бавно от тази на Румъния. Растежът в Полша, Сърбия и Унгария ще се забави значително, намалявайки с 1.5%-2% в рамките на следващите 2 години. Изненадващо или не, най-бързорастящата икономика в ЦИЕ ще бъде Косово, движейки се около и над 4%.
Особен интерес представляват прогнозите за Украйна, където растежът се очаква да се забави до едва 2% през 2020 г.
"Скорошното споразумение с МВФ трябва да стабилизира макроикономическата ситуация в Украйна за следващата година, така че страховете от обезценяване и финансова криза засега да са намалели", казва пред Emerging Europe Василий Астров, старши икономист във Виенския икономически институт.
Повечето държави в ЦИЕ ще растат около 3%
"Независимо от това очаквам растежът да се забави през следващата година (до под 3%), главно поради неотдавнашното затягане на паричната политика. Основната лихва беше повишена до 18% за годината, което ще забави увеличаването на кредитите", обясни Астров.
"За 2020 г. по-нататъшното забавяне на растежа може да се дължи на отрицателен шок, свързан с недостиг на транзитни такси, тъй като договорът за транзит на газ с Русия ще изтече и Русия планира да отклони газовите си пратки от Украйна до новоизградения (по това време) газопровод "Северен поток II", посочва експертът.
Регионът продължава да върви по пътя на конвергенцията със Западна Европа. Скоростта на сближаване обаче ще се забави значително до 2020 г. На много места сближаването на заплатите изостава от това на общия БВП на глава от населението.
Дългосрочните перспективи за сближаване ще зависят отчасти от това как чуждестранните фирми в ЦИЕ отговарят на недостига на работна ръка и по-високите изисквания за заплати.
Виенският икономически институт очаква тези компании да запазят производството си в региона и да инвестират в повишаване на производителността на вложения капитал, макар че това по никакъв начин не е гарантирано.
Инициативата на Китай "Един пояс, един път" ще има важни последици за региона, и особено за Западните Балкани. Въпреки че би трябвало да доведе до значително подобряване на инфраструктурата, тази инициатива създава рискове от увеличаване на политическото влияние и натрупване на неудържими дългове в региона, както и поражда въпроси, свързани с прозрачността на проектите.