България в най-скоро време трябва да вземе стратегическото решение, дали и как да развива ядрената си енергетика, както и самия сектор като цяло. Това мнение заявиха участниците в конференцията Европейска енергийна сигурност - общ поглед и ролята на ядрената енергетика, организирана от списание Ютилитис.

В нея участие взеха консултантът от изследователската къща Trusted Sources Кристофър Гренвил и бившият член на енергийния ни регулатор Славчо Нейков. На събитието присъства и бившият енергиен министър и депутат от БСП Румен Овчаров, който обаче не се изказа.

По думите на Гренвил в момента трябва да бъде взето решение, което ще бъде с далечен хоризонт. То касае решаването на т.нар енергийна трилема - балансираният избор на източник за когото е намерен оптимален баланс между сигурност на доставките, разход на доставките и екологично въздействие.

Според Славчо Нейков това правителство трябва да си постави срок докога ще бъде продължен мораториумът върху изграждането на АЕЦ Белене, защото една такава мярка е временна. Окончателното решение обаче липсва, а то не води след себе си добри последствия за развитие на енергийния сектор. Важно е да се вземе решение и по отношение на мораториума върху добива на шистовия газ чрез фракинг - дали тази забрана ще остане или ще бъде премахната.

На въпрос на Money.bg дали България ще може да посрещне енергините си нужди след 30 години без участието на ядрената енергетика Гренвил заяви, че най-вероятно след такъв период от време ще са настъпили редица нововъведения в сектора.

Най-вероятно присъствието на ВЕИ мощностите ще е нараснало неимоверно, но дори тогава ще има нужда от т.нар базова енергия, която се осигурява от топлинните електроцентрали. По думите му тази базова енергия след 30 години ще се осигурява от определен микс от ядрени блокове и електроцентрали работещи на природен газ.

Според Гренвил ролята на въглищните централи в бъдеще ще става все по-малка заради високите нива на замърсяване и екологичните щети, които причиняват.

Енергийният експерт от Trusted Sources, който има дългогодишен опит в консултиране на различни фирми имащи намерение да инвестират в Русия и бившия комунистически блок, заяви че е много важно ако бъде взето решение за продължаване на строителството на ядрени мощности у нас този процес да става с максимална прозрачност и публичност.

Гренвил посочи, че от голямо значение е и стойността на строителството и експлоатацията на бъдещи ядрени реактори. Той посочи, че от данните, с които разполага, и са известни в медиите, може да се направи оценка, че изграждането на 7-блок в АЕЦ "Козлодуй" ще струва с 20% повече от изграждането на аналогична мощност на площадката на АЕЦ "Белене". Това е нещо върху, която хората, които взимат решения трябва да се замислят.