Цените на съществуващите еднофамилни къщи в САЩ са продължили да падат и през януари, след като в 16 от 20-те отчитани района те отбелязват рекордни дъна, коментират от Bloomberg днес.

Месечният индекс, който обхваща 20 градски района е паднал с 2.4% до 180.65 пункта спрямо декемврийските си стойности. На годишна база цените са се понижили с рекордните 10.7%, а спрямо върхът от юли 2006 г. те са с 12.5% по-ниски.

„Днешните данни показват, че все пак корекцията на цените не е достигнала дъното си", коментира икономист от Lehman Brothers пред Ройтерс. „Слабостта на сектора се е прехвърлила и на местата незасегнати от първоначалното спукване на балона", продължава той.

Цените на имотите в Лас Вегас и Маями са паднали най-много с темп от 19.3% на годишна база. Слаби региони са и Финикс, Сан Диего и Лос Анджелис, които също отбелязват двуцифрен спад на цените.

Лошите новини от САЩ днес продължиха с данните за потребителското доверие, което е спаднало рязко през март. Потребителите оценяват икономическото положение с много ниска стойност, а общият показател е с 35-годишно дъно. Мартенският показател достигна 64.5 пункта от ревизираната стойност 76.4 пункта през февруари.

Анализаторите очакваха доверието да бъде на 73.3 пункта през февруари, но за съжаление сбъркаха. Американските граждани изглежда са неспокойни за бъдещото развитие на бизнес условията и пазара на труда, както и очакват допълнителни трудности през идните седмици и месеци.

Веднага след данните доларът поевтиня още спрямо еврото, като в момента се котира на ниво от $1.5585 за евро и към Y99.85. Капиталовият пазар също не остана безразличен към данните, като основните американски индекси поеха стабилно в червената територия.

В момента индустриалният индекс Dow Jones се понижава с 0.5% до 12 480 пункта, а широкият S&P 500 е надолу с 0.4% до 1 344.87 пункта. За сметка на това обаче, петролът отново е под $100 за барел заради опасенията от наближаваща в САЩ рецесия, а златото отбелязва ръст от $10 до $929 за трой-унция.