Индийските производители на захар вече са изразходили цялата си експортна квота от 6,1 млн. тона, като така са се възползвали от добрите цени на световните пазари, съобщава "Ройтерс", като цитира свои източници в бранша.
Контекст: Индия е вторият най-голям производител на захар в света след Бразилия, като през миналата година обемът на продукцията ѝ беше рекордните 35,8 млн. тона, от които 11 млн. тона - за износ. През тази обаче очакването беше за спад, поради което и правителството разреши по-малък експорт.
Основните пазари са в Индонезия, Бангладеш, Малайзия, Судан, Сомалия и ОАЕ.
В прав текст: "Захарните заводи са доставили цялото разпределено количество и нищо не е останало, откакто международните цени станаха привлекателни", коментира представител на бранша.
Производителите получават над 600 долара за тон захар в чужбина и почти 30% по-малко на местния пазар. Това означава приход от над 3,6 млрд. долара.
Детайли: Малко вероятно е правителството да разреши допълнителен износ до края на пазарната година на 30 септември, тъй като темпът на производството спада.
Източник: iStock
По-рано през този месец се появиха слухове, че властите може да забранят износа и това ускори последните доставки.
Какво следва: Създалата се ситуация облагодетелства Бразилия, тъй като от една страна цените се вдигат допълнително, а от друга - страната има достатъчно излишък на захар за износ.
Азиатските и африканските купувачи вече се прехвърлят именно към южноамериканската държава.