Икономиката на Япония се е възстановила по-бързо от очакванията на експертите след спада, предизвикан от пандемията в навечерието на Олимпиадата в Токио. Официалните данни показват, че третата по големина икономика в света е нараснала с два пъти по-високи темпове от април до юни, съобщава BBC.
Анализаторите все пак предупреждават, че растежът ще бъде скромен през тримесечиете юли-септември, заради въведеното извънредно положение с целта да се намали скокът на инфекциите с Covid-19. Междувременно, новите данни показват, че икономическото възстановяване на по-големия си съсед на Япония - Китай, губи скорост.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Япония се е увеличил с 1,3% годишно през второто тримесечие на годината. Това става след спад от 3,7% през предходните три месеца. Последните данни са далеч по-добри от очакваното увеличение от 0,7% и идват на фона на възстановяването на разходите на физически лица и предприятия.
Възстановяването на Япония обаче остава много по-бавно, отколкото се наблюдава в други развити икономики като САЩ, които отчитат 6,5% скок на БВП за второто тримесечие на годината. Сравнително слабото възстановяване на Япония показва как правителството се бори с овладяването на пандемията.
"Имам много смесени чувства относно резултатите за БВП", заяви министърът на икономиката на Япония Ясутоши Нишимура. Той допълни, че основният приоритет на страната на изгряващото слънце е "да се предотврати разпространението на вируса, но ако това положение се проточи, ще е пагубно за икономиката".
През 2020 г. икономиката на Япония се сви с повече от 4,8%, което е причини най-голямата криза в страната от десетиелите насам. Икономиката успя да излезе от миналогодишния първоначален удар на пандемията най-вече благодарение на стабилния износ, въпреки че бавното разпространение на програмата за ваксинация и поредицата от извънредни мерки удариха по потреблението.
През последния месец скокът на случаите на заразени с варианта Delta в други части на Азия допълнително наруши веригите на доставки за някои японски производители. Това може да навреди на фабричната продукция и да застраши и без това крехкото възстановяване на икономиката, коментират финансови експерти.
Междувременно в Китай индустриалното производство и продажбите на дребно нараснаха по-бавно от очакваното в сравнение с преди година. Това е последният знак, че възстановяването на втората по големина икономика в света губи скорост, тъй като растежът на износа се забавя и новите огнища на Covid-19 нарушават бизнеса.