Днес Словакия получи зелена светлина за присъединяване към Еврозоната на 1 януари 2009 г., като по този начин изпревари редица големи източноевропейски страни провеждащи тежки икономически реформи.

Словакия има население от 5.4 млн. души и според Европейската комисия вече е напълно готова да замени кроната си със споделяната от 15 държави единната европейска валута. Днешното решение се очаква да изстреля икономическото развитие на страната, която се превръща в много сериозен производител на автомобили в Европа.

През юли се очаква финансовите министри от ЕС да ратифицират официално присъединяването на Словакия в Еврозоната, която ще е четвъртата страна направила го след 2004 г. Преди нея в монетарния съюз влязоха Словения, Малта и Кипър.

В доклада на Европейската комисия бяха казани и няколко думи за останалите източноевропейски страни борещи се да приемат единната валута. Полша, Чехия, Унгария, Естония, Латвия, Литва, България и Румъния все още не са готови да се присъединят към Еврозоната поради три основни причини. В повечето от държавите инфлацията все още представлява сериозен проблем, други имат голям бюджетен дефицит и все още не са влезли във валутния механизъм ERM II (т.н. чакалня на Еврозоната).

Гореизброените държави не се очаква да влязат в Еврозоната преди 2010 г., а Полша няма да има възможност да се справи с критериите преди 2012 г. Великобритания и Дания, които са членове на Европейския съюз за пореден път са отказали да приемат еврото за своя национална валута.

Предишните десни правителства на Словакия прокараха амбициозни икономически реформи, които я превърнаха от изостанала индустриална държава със съветско оборудване в отлично място за чужди инвестиции и производство. Само преди десет години Словакия дори не се надяваше да започне преговори с ЕС заради тоталитарното управление на Владимир Мечиар.

Под управлението на премиера Микулаш Дзуринда, Словакия успя да наложи плосък данък, частни пенсионни фондове и много стимули за бизнеса, които й осигуриха ръст на икономиката от 10% годишно. Използвайки евро от следващата година, Словакия ще стане още по-привлекателна за чуждите инвеститори и ще облагодетелства настоящите си бизнес партньори от Volkswagen, Peugeot Citroen и Kia Motors.

Според Европейската комисия, Словакия е успяла да се справи с всички критерии за приемане в Еврозоната, като инфлацията за последните 12 месеца е била 2.2% доста под тавана от 3.2%. Забелязва се и стабилност при лихвените нива и платежната сметка.